Pieśni nabożne Marii Siwcowej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 16:00
Marii Siwiec nie musimy zapewne przedstawiać naszym słuchaczom. Tym razem usłyszeliśmy śpiewaczkę z Gałek Rusinowskich w repertuarze nabożnym, w tym apokryficznym i wielkopostnym.
Audio
  • Pieśni nabożne Marii Siwcowej (Dwójka/Źródła)
Maria Siwiec śpiewa przed kapliczką w czasie pandemii COVID-19, maj 2020.
Maria Siwiec śpiewa przed kapliczką w czasie pandemii COVID-19, maj 2020.Foto: Z archiwum Marii Siwiec

Popularny w czasie koronawirusa program stypendialny MKiDN „Kultura w sieci” pomógł w realizacji szeregu ciekawych pomysłów artystów z całej Polski. Właśnie dzięki niemu możemy posłuchać nowych nagrań Gałeckiej śpiewaczki – Marii Siwiec. Z pomocą Piotra Baczewskiego z fundacji Muzyka Zakorzeniona, pani Maria nagrała kilkanaście pieśni nabożnych. „Być może w niecodziennej formie – pieśni śpiewa bowiem jedna osoba, nie grupa tak, jak na nabożeństwach czy przy kapliczkach w czasie świąt. Jednak dzięki temu jesteśmy w stanie wysłyszeć niuanse i ozdobniki w danej pieśni” – zauważył Baczewski.

O ostatnio nagranym repertuarze mówiła także sama Maria Siwiec. Wybrane przez nią poszczególne warianty pieśni nabożnych występują jedynie w Gałkach Rusinowskich. Jak się również okazuje – pewne pieśni nie miały jednoznacznego przeznaczenia. Na przykład, repertuar postny nie był zarezerwowany jedynie dla okresu Wielkiego Postu – śpiewało się go również przy okazji "pustych nocy"  na nocnym czuwaniu przy zmarłym czy w piątki, a także przy pracy.

Tego typu nagrania solowe to nie tylko doskonały materiał do nauki pieśni. Jest on również dokumentacją fenomenu wiejskiego śpiewu, na którego pełny obraz – wg Adama Struga – składają się trzy frakcje: solista, „śpiewacy zawołani” wokół solisty i cała wieś.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Goście: Maria Siwiec (śpiewaczka), Piotr Baczewski (fundacja Muzyka Zakorzeniona)

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 15.15

mg