Deliryczne "Kontinuum"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:30
W magazynie "Źródła" płytowa premiera. „Kontinuum" to pierwszy solowy album Roberta „Deliry” Jaworskiego – lidera dobrze znanego słuchaczom Dwójki eksperymentalno-folkowego zespołu Żywiołak, laureata Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2006 roku. 
Audio
  • Robert Jaworski wydaje płytę "Kontinuum" (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Kontinuum
Okładka płyty "Kontinuum"Foto: mat. pras.

Płyta „Kontinuum” to efekt fascynacji sztuką lutniową i zgłębiania zapisków Oskara Kolberga. Obok mroków historii i muzyki baroku ważną inspiracją przy tworzeniu płyty była postać wybitnego polskiego alchemika – Michała Sędziwoja – i poświęcona mu powieść Józefa Bohdana Dziekońskiego, wydana po raz pierwszy w 1845 roku. Mateusz Dobrowolski dopytał Roberta Jaworskiego o pochodzenie jego pierwszej lutni, muzyczne skarby kryjące się w zapisach Oskara Kolberga i o wpływ trwającej pandemii na tworzenie solowej płyty. 


Pieśni PółNocy 280.jpg
Pieśni "Pół/Nocy". Płyta Żywiołaka zrodzona z niewiedzy

- Szkołę muzyczną pierwszego stopnia zakończyłem na trąbce, ale moment fascynacji muzyką świata, zwłaszcza wyspiarską, celtycką, nie był z trąbką po drodze - zaczął Robert Jaworski, którego szybko zauroczyły gitary, rock'n'roll, śpiewanie przy ogniskach i wreszcie przez przypadek odkryta lutnia. - Zafascynował mnie ten obły tajemniczy dźwięk i już dawno zacząłem pracę nad swoją płytą, ale przygotowanie albumu Żywiołaka pochłaniała większość czasu i sił - mówił, przyznając, że dopiero pandemia dała mu czas na skupienie uwagi na swoim lutniowym albumie.

Inspiracja w śmieciach

Główny temat warstwy merytorycznej artysta znalazł przez przypadek, i to na dodatek w śmieciach. - Wśród książek odłożonych przez sąsiadów do oddania znalazłem książkę o alchemiku krakowskim Michałowi Sędziwoju. To postać niesprawiedliwe potraktowana przez historię, a książka jest przesiąknięta piękną, poetycką polszczyzną, historią, sztuką języka. Treść iście magiczna! - mówił Robert Jaworski, którego historia Sędziwoja wciągnęła odwołaniami do początków nauki polskiej, tajników przyrody, chemii, biologii, a przede wszystkim (co charakterystyczne dla alchemików) - głębokiej duchowości. Kilka myśli filozofii Sędziwoja przemycił na płycie "Kontinuum". Pobrzmiewają tam też rytmy polonezowe. - Ciągle zgłębiam wiedzę związaną z nietypowością tych melodii, ale gdzie mnie to zaprowadzi, to sam nie wiem.

W audycji słuchaliśmy także o chodzeniu „po szczedrakowaniu” i przygotowaniach do Święta Jordanu na dawnej Łemkowszczyźnie, Opowiadały o tym mieszkanki wsi Ługi k. Strzelec Krajeńskich, gdzie Łemkowie znaleźli się w wyniku Akcji „Wisła”.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Robert Jaworski (muzyk)

Data emisji: 15.12.2020

Godzina emisji: 15.25