REKLAMA

25 lat z muzyką. Jarosław Bester świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 16:00
- Nie piszę muzyki w sposób matematyczny. Po prostu muszę mieć pomysł. Wtedy się dzieje. Jeśli mam coś napisać z przymusu, zazwyczaj jest to utwór jednego koncertu – mówił Jarosław Bester, lider zespołu The Cracow Klezmer Band, znanego też jako Bester Quartet. Z okazji jego dwudziestopięciolecia działalności muzycznej był on bohaterem i gościem wtorkowych „Źródeł”.
Audio
  • 25 lat twórczości Jarosława Bestera (Dwójka/Źródła)
Jarosław Bester
Jarosław Bester Foto: www.besterquartet.com/Marta Gnatowicz

Jarosław Bester jest wybitnym muzykiem akordeonistą, kompozytorem i absolwentem (z wyróżnieniem) Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego zainteresowania są szerokie, od muzyki klasycznej, jazz po muzykę świata z Bałkanów, Hiszpanii, Ukrainy.

Przede wszystkim jednak centralnym punktem jego muzycznych działań jest nowa muzyka żydowska. Zespół The Cracow Klezmer Band (później Bester Quartet) to laureat Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w roku 2000, Jarosław Bester był kilkukrotnym jurorem, a także przewodniczącym jury tego festiwalu. Jak artysta patrzy na minione ćwierć wieku pracy? Jakie są jego plany na przyszłość? O tym w audycji!

Na przełomie lat 1999/2000 ukazała się pierwsza płyta The Cracow Klezmer Band. Jej fragmenty trafiły jako demo na konkurs „Nowa Tradycja” 2000. Do tego czasu artystów The Cracow Klezmer Band można było usłyszeć głównie na krakowskim Kazimierzu, przy ulicy Szerokiej (znanej m.in. z Festiwalu Kultury Żydowskiej Shalom na Szerokiej). Na jednym z koncertów w klubie Ariel usłyszała ich Grażyna Auguścik, polska wokalistka jazzowa która przyjechała do Krakowa z Michaelem Orlovem – dyrektorem festiwalu world music w Chicago. To ona namówiła Jarosława Bestera do nagrania płyty, zaprosiła także do wystąpienia w USA.

- Właściwie, to przyjechali posłuchać Kroke, ale akurat nie było ich w mieście – śmiał się Jarosław Bester.

Po pewnym czasie The Cracow Klezmer Band zmienia nazwę na Bester Quartet. Jak tłumaczył nasz bohater, chodziło o wejście na rynek zagraniczny oraz o klarowny komunikat dla słuchaczy: „nie gramy muzyki stricte klezmerskiej”. Bester Quartet, z Jarosławem Besterem nie tylko w roli lidera-akordeonisty, ale także kompozytora muzyki, stał się emblematem tzw. nowej muzyki klezmerskiej.

- Poczułem potrzebę nie tylko interpretowania, ale i tworzenia. Tak powstało „De profundis”, nasza pierwsza płyta. Zacząłem tworzyć muzykę różnoraką, związaną z jazzem, klasyką. To muzyka pełna emocji – mówił artysta – Tworzę trochę tak, jak tworzył Mordehaj Gebirtig z Krakowa. W okresie międzywojennym, pisał muzykę na podstawie tego, co go otaczało… Mnie nie otacza ta sama rzeczywistość. Znam ją z przekazów historycznych. Na ich podstawie maluje swój własny obraz.

Można powiedzieć, że poznanie twórczości Mordehaja Gebirtiga, Jarosław Bester zawdzięcza przypadkowi. Dawno temu, podczas koncertu w USA, zbiór kompozycji Mordehaja z 1934 roku przekazał mu nieznajomy mężczyzna. Podarek przeleżał w szufladzie kilkanaście lat, zanim do Bestera nie odezwał się syrektor festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, prosząc o opracowanie kompozycji Geburtiga. Co ciekawe, płyta z melodiami żydowskiego kompozytora został zaaranżowana tylko na instrumenty. Sam Gebirtig tworzył przede wszystkim piosenki. Jednak taki hołd przygotował dla niego Bester Quartet i zawarł go na płycie The Golden Land.

Kolejnym żydowskim (przed)wojennym twórcą, któremu Bester Quartet poświęcił jeden ze swoich albumów jest Dawid Bajgelman, żydowski kompozytor z Łodzi. Artysta tajemniczy, o nieszczęśliwej historii.

Bajgelman.-Get-the-tango-Bester-Quartet-min.jpg

Przeczytaj:
Powrót z zakamarków niepamięci - "Bajgelman. Get to tango”

Do tej pory zespół Jarosława Bestera nagrał 11 płyt, z czego 8 wydała wytwórnia Johna Zorna – Tzadik – w Nowym Jorku. Pytany o plany na przyszłość, artysta jest ostrożny.

- Trudno w tych czasach mówić o planach. Na początku dziękuję naszym fanom, z byli z nami przez 25 lat. Na pewno planujemy nagrywać płytę, już dwunastą, na 25-lecie. A jeśli los pozwoli, będziemy grać dla Państwa kolejne 25 lat – mówił Jarosław Bester.

  • POSŁUCHAJ: Domówka z Dwójką | Bester Quartet  YouTube, Dwójka PR

 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 15.15