REKLAMA

Filary tradycji w Kanonie Trzech Andrzeja Bieńkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 16:00
W ostatni weekend listopada przypada jesienna odsłona tegorocznego festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Tradycyjnie podczas wydarzenia spotkamy się z Andrzejem Bieńkowskim, pomysłodawcą koncertu Kanon Trzech – mistrzowie i uczniowie.
Audio
  • Filary tradycji w Kanonie Trzech Andrzeja Bieńkowskiego (Dwójka/Źródła)
Zofia Kucharczyk
Zofia KucharczykFoto: Kuba Borysiak

W audycji nie zabrakło oczywiście anegdot z podróży Bieńkowskiego na wieś. Tym razem wszystko toczyło się wokół trzech tematów, które wybrzmiewać będą na koncercie „Kanon Trzech”.

„Kanon Trzech” od kilku lat jest nieodzownym punktem programu jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Andrzej Bieńkowski pokrótce opowiedział o jego formule:

- Zaczynamy od filmów dokumentalnych. Tych, które robiłem, powiedzmy, 30 lat temu. Z mistrzami ze wsi, którzy już nie żyją, ale zostały o nich nagrania i co więcej – zostali ich uczniowie! – tłumaczył Andrzej Bieńkowski.

W tym roku po raz pierwszy bohaterami nie będą osobowości, a miejscowości. Podczas jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata usłyszymy repertuar znakomitych skrzypków z okolic Kraśnicy, pieśni z Gałek k. Rusinowa oraz muzyki ukraińskiej spod Równego. Nie zabraknie też opowieści i filmów Andrzeja Bieńkowskiego.

- W Krasnicy w Opoczyńskiem nagrywałem sześciu skrzypków. Jeszcze w latach 80.! Ta wieś emanowała muzyką – wspominał Bieńkowski, który na wspomnienie wybrał trzech skrzypków od Kraśnicy: Józefa Fiderka, Władysława Koperkiewicza, Michała Wijaty. Wystąpi kapela Zwykli Ludzie i Kapela Bińków

Gałki koło Rusinowa do tej pory są wioską wyjątkowo rozśpiewaną, choć w tym roku opuściły ją dwa doskonałe głosy: Maria Pęzik i Zofia Kucharczyk. Ku pamięci śpiewaczek wystąpi zespół Zakukała Kukułecka z samych Gałek oraz jedna z Gołcunecek – Maria Siwiec z uczennicami.

Trzecią miejscowością, której poświęci koncert Andrzej Bieńkowski jest ukraińskie Równe (Polesie Równeńskie). Z tamtejszymi pieśniami wystąpią: polsko-ukraiński zespół More (pod wodzą Jurija Pastuszenki) oraz uczennice Dominiki Czekun – Walenko/Knittel/Górska/Jakowska (Warszawa Wschodnia). Pojawi się film Bieńkowskich z okolic Równego.

 Tegoroczny jesienny festiwal Wszystkie Mazurki Świata odbywać się będzie od piątku do niedzieli (25.11-27.11 br.). Poza koncertem pomysłu Andrzeja Bieńkowskiego nie zabraknie oczywiście Nocy Tańca, warsztatów gry i śpiewu dla dorosłych i zabaw dla najmłodszych. Polecamy zapoznanie się z programem wydarzenia!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 15.15