Petrakis Lopez Chemirani

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 00:10
Trio Petrakis - Lopez - Chemirani to zespół artystów tworzących własne kompozycje oparte ma melodiach basenu Morza Śródzmnego z wpływami muzyki Bliskiego Wschodu.
Trio Petrakis Lopez Chemirani
Trio Petrakis Lopez Chemirani Foto: mat. promocyjne

Pomysł tria muzyków wywodzących się z różnych tradycji oparty jest na wspólnych zainteresowaniach i osobistych relacjach.  Artyści w swych poszukiwaniach sięgają po muzykę Krety, Hiszpanii, Francji, Iranu, Turcji, Armenii, Azerbajdżanu oraz Afganistanu. W roku 2011 ukazał się ich pierwszy album w tym składzie – “Μαύρα Φρούδια” (“Mavra Froudia”), który swoją premierę miał w Grecji, Francji i Hiszpanii. W poniedziałkowych "Źródłach" usłyszymy koncert tria, który odbył się na festiwalu Nowa Tradycjia w roku 2012

Stelios Petrakis (Grecja) jest kompozytorem i wirtuozem kreteńskiej liry oraz lutni. Regularnie współpracuje z Rossem Daly. Od wielu lat prowadzi studio nagraniowe w Mohlos na Krecie, gdzie powstały wszystkie jego albumy. Na szczególną uwagę zasługuje płyta «Orion», która powstała w roku 2007. Do tych nagrań Petrakis zaprosił wielu wybitnych muzyków, to m.in:  Giorgis Xylouris i Vassilis Stavrakakis – słynni śpiewacy greccy a także Kevin Seddiki z Francji oraz Georgi Petrov z Bułgarii.

Efrén López (Hiszpania) to multiinstrumentalista z Walencji w Hiszpanii, który gra m.in.; na lirze korbowej, rebabie, lutni ud, sazie, gitarze bezprogowej i lutni kopuz. Aby poznać techniki gry na tych instrumentach Lopez spędził wiele lat podróżując po terenach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu oraz Afganistanu. Jest założycielem oraz liderem grupy L'ham de foc.

Bijan Chemirani (Iran) jest perkusistą pochodzącym z irańskiego rodu o tradycjach muzycznych. Kunszt gry na takich instrumentach jak daff, bendir oraz zarb przejął bezpośrednio od swojego ojca Djamishida Chemiraniego. Obecnie mieszka w Marsylii we Francji, znany jest także ze współpracy m.in: ze swoim bratem Keyvanem Chemiranim w slynnym Chemirani Ensamble.

Gościnnie:
Maria Simoglou (Grecja)
Urodziła się w greckich Salonikach. Na jej śpiew wpływ miała zarówno kultura muzyczna Macedonii, Tracji oraz Azji Mniejszej, którą poznawała dzięki swoim rodzinnym korzeniom, jak i studia w  Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie.


Wykonawcy:
Stelios Petrakis – lira, laouto
Efren Lopez – bulgari, laouto, lira korbowa, gitara bezprogowa, kopuz, cura, rabab, daouli
Bijan Chemirani – zarb, bendir, daf
Maria Simoglou – śpiew

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (29.05) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Kuba Borysiak.