Marta Guzowska: znajomi poprosili, żebym ich uśmierciła

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:15
Pierwszymi ofiarami w niedawno wydanym kryminale "Ślepy arecholog" jest polska para. Autorka książki Marta Guzowska zdradziła w Dwójce, że to ukłon w stronę jej przyjaciół.
Audio
  • Marta Guzowska o książce "Ślepy archeolog" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Marta Guzowska i jej najnowsza książka Ślepy archeolog
Marta Guzowska i jej najnowsza książka "Ślepy archeolog"Foto: Martyna Ogonek/PR4

- Kiedyś przy okazji rozmowy mój kolega Piotr poprosił, żebym go zabiła w książce. Po chwili dodał, żebym zabiła też jego żonę Iwonę. W moim kryminale giną więc przez przypadek od kul myśliwych - opowiadała w Dwójce pisarka.

Marta Guzowska, która jest archeolożką, dodała, że sama kiedyś podczas wykopalisk na Krecie znalazła się w samym środku weekendowego polowania i było to doświadczenie traumatyczne.

W audycji pisarka wyjaśniła, że pomysł na książkę "Ślepy archeolog" przyszedł jej pod wpływem wspomnienia o nowelce, którą jeszcze za czasów PRL przeczytała w piśmie "Fantastyka". - To był tekst Kima Stanley'a Robinsona pt. "Ślepy geometra". Zapamiętałam z niego tylko tytuł i to, że główny bohater rzucał w kogośc figurą geometryczną z plastiku. Na podstawie odgłosu orientował się, czy trafił.

Marta Guzowska opowiadała, dlaczego nie przywiązuje wagi do narodowości swoich bohaterów oraz o atmosferze pracy na wykopaliskach, w której jej zdaniem kryje się wiele pomysłów na kryminał. Pisarka zdradziła ponadto, z której toalety rozpościera się najpiękniejszy widok na świecie oraz mówiła o swoim pomyśle na nową książkę. Czarnymi charakterami będą w niej członkowie tzw. państwa islamskiego.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Marta Guzowska (pisarka, archeolożka)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 12.30

bch/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orbitowski o "Innej duszy" i naturze zła

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
- Seryjni mordercy to nie są czarujący, inteligentni ludzie. W zabiciu człowieka jest po prostu rodzaj bardzo upiornej, ale pociągającej wolności - uważa Łukasz Orbitowski, który w powieści "Inna dusza" mierzy się z naturą zła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Latarnia umarłych". Sensacyjne śledztwo na Pomorzu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce Łukasza Hermana, w której szpiegowska afera przeplata się z tajemnicami Pomorza i skandynawskimi legendami.
rozwiń zwiń