Bela Bartók i jego I Koncert fortepianowy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 08:00
W tym spotkaniu Płytowego Trybunału Dwójki nasze jury w składzie: Ewa Szczecińska, Karol Radziwonowicz i Andrzej Sułek  poszukiwało najwspanialszego nagrania "I Koncertu fortepianowego" Beli Bartóka.
Karol Radziwonowicz
Karol RadziwonowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji Jacka Hawryluka z udziałem Ewy Szczecińskiej, Karola Radziwonowicza i Andrzeja Sułka słuchaliśmy różnych wykonań I Koncertu fortepianowego Beli Bartóka.

Ten utwór węgierskiego kompozytora powstał w 1926 roku i jest pierwszym z jego trzech koncertów fortepianowych. - Nie mam tego z żadnym innym kompozytorem. U Bartóka nawet jak ta faktura jest przejrzysta, to jest niepewność, w jakim kierunku to wszystko idzie - mówił niegdyś w Dwójce wybitny pianista Piotr Anderszewski.

"Muzyki Bartóka słuchamy ponad tendencjami i prądami, jakby w innych wymiarach, nie zestawiając jej z niczym innym, gdyż nie miałoby to dla jej poznania żadnego znaczenia" - tak o twórczości kompozytora pisał przed laty Bogusław Schaeffer. 

Sam Bartók w jednym z listów pisał: Moja praca twórcza z uwagi na potrójne źródło, z którego się wywodzi: węgierskie, rumuńskie, słowackie - może być uważana za wcielenie idei scalenia, tak dziś na Węgrzech eksponowanej. Moja wszakże idea, której jako kompozytor jestem w pełni świadomy, to idea braterstwa ludzkości, mimo wszelkich wojen i konfliktów. Staram się jak najlepiej służyć tej idei w swojej muzyce. Dlatego nie odrzucam żadnego wpływu, czy będzie on rumuński, słowacki, arabski, czy jakiś inny. Źródło musi być jedynie czyste, świeże i zdrowe.

Posłuchaj
118:18 2022_05_21 17_00_06_PR2_Plytowy_trybunal_Dwojki.mp3 Bela Bartók i jego "I Koncert fortepianowy" (Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Piotr Anderszewski: z Bartókiem mam zawsze niepokój pamięciowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 07:33
- Nie mam tego z żadnym innym kompozytorem. U Bartóka nawet jak ta faktura jest przejrzysta, to jest niepewność, w jakim kierunku to wszystko idzie - mówił w Dwójce wybitny pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Béla Bartók "Koncert na orkiestrę" przed Płytowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 19:31
Płytowy Trybunał Dwójki Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Łukasza Borowicza oceniał "Koncert na orkiestrę" Béli Bartóka.
rozwiń zwiń