Benjamin Britten – "Les Illuminations" przed Trybunałem Płytowym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 19:00
Kolejne spotkanie przed Płytowym Trybunałem poświęcone było utworowi Benjamina Brittena "Les Illuminations". W jury pod przewodnictwem Jacka Hawryluka zasiadali: Barbara Kinga Majewska, Aleksander Laskowski i Wojciech Michniewski.
Jacek Hawryluk
Jacek HawrylukFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Wyniki

I miejsce ex aequo

(głosy żeńskie) Karina Gauvin – sopran, Les violons du Roy, Jean-Marie Zeitouni (ATMA Classique 2010)

(głosy męskie) Ian Bostridge – tenor, Berliner Philharmoniker, Sir Simon Rattle (EMI 2005)

III - miejsce

Barbara Hannigan – sopran, Amsterdam Sinfonietta, Candida Thompson (Channel Classics 2010)

Pozostałe nagrania: 

  • Felicity Lott – sopran, English Chamber Orchestra, Steuart Bedford (Collins Classics 1994 / Naxos 2004)
  • Susan Gritton – sopran, BBC Symphony Orchestra, Edward Gardner (Chandos 2010)  
  • Andrew Staples – tenor, Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego, Daniel Harding (Harmonia Mundi 2022)
  • Peter Pears – tenor, The London Symphony Orchestra, Benjamin Britten (Decca 1964)

***


"Les Illuminations" - nowatorskie dzieło Arthura Rimbauda zostało równie fascynująco opracowane przez Benjamina Brittena. Około roku 1874 Arthur Rimbaud napisał cykl około czterdziestu poematów prozą, które nazwał - tak twierdził później Verlaine - Iluminacjami. Nazwa odnosi się do rodzaju kolorowanego sztychu modnego ówcześnie. W poematach tych, będących zwieńczeniem zaledwie kilkuletniej aktywności twórczej genialnego młodzieńca (który wkrótce zajął się handlem bronią w Abisynii), Rimbaud stał się prekursorem dadaizmu, surrealizmu i wielu innych dwudziestowiecznych -izmów literackich.

Fascynujące miniatury poetyckie zainspirowały Benjamina Brittena. Kompozytor wybrał dziewięć poematów i opracował je na sopran i smyczki. Prawykonania dokonał jednak znakomity tenor i życiowy partner Brittena - Peter Pears.

***

Edward Benjamin Britten to kompozytor, dyrygent i pianista, uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku. Jego pierwsze lekcje gry na fortepianie i zapisu nutowego prowadziła matka, później grywał również na altówce. Wykształcenie odebrał w Gresham’s School w Holt, potem studiował w Royal College of Music w Londynie.

Podczas studiów zapoznał się z muzyką Igora Strawińskiego, Gustava Mahlera i Dmitrija Szostakowicza. Po ich ukończeniu wrócił do rodzinnej miejscowości na dwa lata, później zarabiał, opracowując muzykę filmową. Był już wtedy znanym pianistą i akompaniatorem. Jego pierwsza kompozycja ("Our Hunting Fathers") wywołała zdziwienie i poruszenie, kompozytor dopiero w 1945 zyskał międzynarodową sławę operą "Peter Grimes".


Posłuchaj
120:16 2022_11_12 17_00_25_Dwojka_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Benjamin Britten – "Les Illuminations" (Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

"Cztery ostatnie pieśni" Richarda Straussa i sześć wykonań

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 15:30
W "Płytowym Trybunału Dwójki" tym razem wybieraliśmy najlepsze nagranie utworu "Vier Letzte Lieder" (Cztery ostatnie pieśni) R. Straussa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stabat mater" - muzyczna perła Rossiniego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 19:30
"Płytowy Trybunał Dwójki" wysłuchał różnych interpretacji "Stabat Mater" Gioachino Rossiniego. Które z nagrań okażzało się najlepsze?
rozwiń zwiń