"Peleas i Melisanda" Debussy'ego przed Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 19:00
Opera "Peleas i Melizanda" łączy subtelność dźwięków Debussy'ego i symbolistyczną, oniryczną opowieść pióra noblisty Maeterlincka. W sobotni wieczór jury z udziałem Doroty Kozińskiej, Olgi Pasiecznik, Wojciecha Michniewskiego oraz Jacka Hawryluka wyłoniło najlepsze jej wykonanie.
Claude Debussy (1862-1918)
Claude Debussy (1862-1918)Foto: Janusz Pienkowski/Shutterstock.com

"Peleas i Melisanda" to pięcioaktowy dramat liryczny Claude'a Debussy'ego. Francuski kompozytor skomponował dzieło do libretta według dramatu Maurice'a Maeterlincka. 

"Peleas i Melisanda" to jedyna ukończona opera Claude'a Debussy'ego. Francuski kompozytor skończył dzieło w 1902 roku. Libretto oparł na symbolistyczno-impresjonistycznej sztuce Maurice'a Maeterlincka o tym samym tytule. Zdaniem wielu krytyków "Peleas i Melisanda" pozostaje jedną z najważniejszych oper skomponowanych w XX wieku.

To dzieło niezwykłe, którego akcja przypomina sen. Losem bohaterów kieruje bowiem przeznaczenie. Peleas i Melisanda od początku czują, że nie decydują samodzielnie o swoim przeznaczeniu, lecz podlegają tajemniczemu, nieznanemu Fatum. Symbolikę i niedomówienia w dziele podkreśla również muzyka, która dostarcza nastrojowego tła dla zdarzeń.

***

To audycja, w której z zaproponowanych nagrań wyłaniamy to jedno, według nas najlepsze, najdoskonalsze. Tym razem wybrało je jury z udziałem Doroty Kozińskiej, Olgi Pasiecznik i Wojciecha Michniewskiego. 


Posłuchaj
118:47 2022_03_12 17_01_20_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Peleas i Melisanda" Debussy'ego przed Trybunałem (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 12.03.2022

Godzina emisji: 17.00


Zobacz więcej na temat: Claude Debussy Jacek Hawryluk
Czytaj także

Nokturny Claude’a Debussy’ego przed Płytowym Trybunałem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 10:47
Najlepszą interpretację dzieła francuskiego kompozytora wybrało jury w składzie: Wojciech Michniewski, Kacper Miklaszewski i Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peleas i Melisanda. Jedyna ukończona opera Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 09:00
"Peleas i Melisanda" to pięcioaktowy dramat liryczny Claude'a Debussy'ego. Francuski kompozytor skomponował dzieło do libretta według dramatu Maurice'a Maeterlincka. W sobotę zapraszaliśmy do wysłuchania tej kompozycji w wykonaniu gwiazd opery (m.in. Adèle Charvet w roli Melisandy oraz Huw Montague Rendall jako Peleas). Solistom towarzyszyła Rouen-Normandie Opera Orchestra pod batutą Pierre'a Dumoussauda.
rozwiń zwiń