Alegoryczna "Opowieść o Lisie"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 16:47
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o cyklu alegorycznych francuskich, holenderskich, angielskich i niemieckich wierszowanych bajek, których głównym bohaterem jest lis Renard.
Audio
  • O cyklu alegorycznych francuskich, holenderskich, angielskich i niemieckich wierszowanych bajek o lisie Renardzie (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jozef Klopacka

Opowieść o Lisie została ułożona w połowie XII w., a w kolejnych dziesięcioleciach tłumaczono ją, przetwarzano, ukazywano w ikonografii, przysłowiach i tradycji ludowej.

W pierwotnej fabule, za zasłoną kultu jedzenia, niewybrednych żartów oraz ciągłych utarczek lisa Renarda i wilka Isengrima tkwiła głęboko humanistyczna krytyka społeczna, wymierzona zwłaszcza w chciwość duchownych. Renard stał się figurą tak powszechnie znaną, że jego imię stało się w języku francuskim synonimem lisa, a motywy z jego przygód trwają po dziś dzień, wraz ze stereotypem lisa-chytrusa znanego z Brzechwy czy Dahla.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Modelski i Łukasz Kozak

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 23.00

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tristan i Izolda zdekonstruowani

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:35
W audycji przyjrzeliśmy się wersjom legendy tristanowskiej oraz jej pochodzeniu i środowisku, w którym powstała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczne roboty

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:02
Magiczno-techniczne automaty budowały w literaturze z epoki nastrój cudowności lub przepychu, ale nie były wcale wyłącznie wytworami wyobraźni. Przekonać o tym można było się w audycji "Kryzysu wieku średniego".
rozwiń zwiń