Polskie Radio
Section05
roboty

Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja?

W przyszłości roboty humanoidalne będą pomagać nam w codziennych, rutynowych czynnościach. Aby urzeczywistnić takie plany, należy poprawić ich sprawność nie tylko manualną, ale również inteligencję. Jak będą działały roboty przyszłości i co to oznacza dla człowieka? - Szczegóły zdradził w Programie 3 Polskiego Radia doktor Krzysztof Walas, z innowacyjnego zespołu badawczego powstałego przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara robot roboty robotyzacja sztuczna inteligencja

Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych

Chiny mają jedną z najsilniejszych na świecie gospodarek. Kraj od lat boryka się jednak z kryzysem demograficznym. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że Pekin chce się stać potęgą w produkcji robotów humanoidalnych. Rządzący zakładają, że w krótkim czasie uda im się prześcignąć przodujących w tej dziedzinie Amerykanów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka robot roboty robotyzacja Chiny sztuczna inteligencja Kuba Witkowski

Sztuczna inteligencja w wulkanizacji

To, że roboty zastąpią ludzi przynajmniej w niektórych dziedzinach życia, jest już niemal pewne. Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko - także w branży motoryzacyjnej. Ostatnio można zaobserwować jej wpływ nawet w obszarze wulkanizacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 sztuczna inteligencja robotyka robot roboty robotyzacja mechanika naprawa samochodu nowe technologie

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Sztuczna inteligencja: przydatna i potrzebna, czy jednak niebezpieczna?

Wynalezienie maszyny parowej, a dokładniej udoskonalenie atmosferycznego silnika parowego Thomasa Newcomena dokonane w 1763 roku przez Jamesa Watta, zmieniło życie ludzi na całym świecie. Symbolicznie ten właśnie rok przyjmuje się za początek rewolucji przemysłowej, która właściwie trwa do dzisiaj. A jej najnowszym osiągnięciem jest AI, czyli sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sztuczna inteligencja ChatGPT komputer kwantowy Michał Kowarski Tomasz Miara futuryzm Trójka roboty

Współczesna technika i androidy. Czy robot zastąpi człowieka?

Golem - mityczna istota utworzona z gliny - literacki Frankenstein, mechaniczni ludzie w epoce pary i elektryczności, Futura - fałszywa Maria z filmu "Metropolis" z lat dwudziestych XX wieku - wreszcie pierwszy rzeczywisty robot humanoidalny, aluminiowy, ponad dwumetrowy Elektro, który ważył 118 kilogramów, chodził, liczył i znał 700 słów, zaprezentowany w maju 1939 roku podczas Targów Światowych w Nowym Jorku. Czy współczesna technika zbliżyła nas do Andrew Martina - androida z filmu "Dwustuletni człowiek"?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak technologia roboty sztuczna inteligencja NAUKA informatyka

Czy robotom można zaufać?

Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar robotyka robot roboty robotyzacja