Gertruda Mieszkówna - prawdopodobnie pierwsza polska autorka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 10:36
Bohaterką audycji "Kryzys wieku średniego" była Gertruda Mieszkówna - postać nietuzinkowa, choć wciąż szerzej nieznana. 
Okładka książki Ego Gertruda. Studium historycznoliterackie T. Michałowskiej
Okładka książki "Ego Gertruda. Studium historycznoliterackie" T. MichałowskiejFoto: materiały prom.

Posłuchaj
60:55 2020_10_10 23_00_02_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Gertruda Mieszkówna (Kryzys wieku średniego/Dwójka) 

Mieszkówna była córką Mieszka II, a wnuczką Bolesława Chrobrego, spokrewnioną z niemieckim rodem cesarskim Ottonów. Gertruda jest więc postacią uosabiającą jedność ówczesnej Europy. To przedstawicielka młodego stosunkowo narodu chrześcijańskiego, bo dopiero trzeciego/czwartego pokolenia ochrzczonych Polan - Polaków. 

Wychowywała się w jednym z niemieckich klasztorów benedyktyńskich. Wydana za mąż za księcia ruskiego Izjasława, większość życia spędziła na Rusi. Z mężem dzieliła tragiczne losy wygnania, przeżyła też śmierć dwóch swoich synów. Swe dramatyczne przeżycia utrwaliła w łacińskich, pisanych ozdobną prozą modlitwach.

Gertruda układała je sama lub też, co bardziej prawdopodobne, z pomocą zaufanego kapelana. Modlitwy te zostały wpisane do kodeksu zawierającego także tzw. Psałterz trewirski z X wieku; obecnie zabytek ten nosi w całości miano Kodeksu Gertrudy. Najbardziej osobistym dziełem pierwszej prawdopodobnie autorki polskiej są modlitwy w intencji syna Jaropełka-Piotra, pełne matczynej troski i lęku o jego życie.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 10.10.2020

Godzina emisji: 23.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powieść o lisie". Kulinaria w wiekach średnich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:40
- W porządnych japońskich serialach anime, które bardzo lubię, zazwyczaj każdy epizod zaczyna się od tego, że bohaterowie są głodni. W Opowieściach o Lisie jest dokładnie tak samo. Wszystko zaczyna się od tego, że trzeba zdobyć jedzenie, że ktoś komuś obiecał jedzenie albo ktoś kogoś chce zjeść - mówił w "Drodze przez mąkę" Łukasz Kozak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm z Rubruk i jego podróż na Wschód 

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 23:00
W audycji zajrzeliśmy do pism franciszkanina, posła papieskiego na dwór chana, którego relacja jest najobszerniejszym średniowiecznym opisem kultury Tatarów, jaki dotarł do naszych czasów i poprzedza relację Marko Polo. 
rozwiń zwiń