REKLAMA

Drzewo jak złoto. Kryzys u podnóża Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 14:30
- Liście, patyki i pozostałości po kukurydzy zamiast drewna na opał? Na taki pomysł wpadli mieszkańcy wiosek wokół Kilimandżaro w Tanzanii, o których opowiadał Robert Zduńczyk z Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia.
Audio
  • Robert Zduńczyk o problemach w rejonach Kilimandżaro (Na dachu świata/Dwójka)
Kilimandżaro
Kilimandżaro Foto: Volodymyr Burdiak/Shutterstock.com

Gość Dwójki mówił o palącym problemie Tanzańczyków, którzy wraz ze zwiększającą się populacją i wycinką drzew mają coraz mniejszy dostęp do drewna służącego im jako materiał do gotowania.

- Wielu ekologów porusza jedynie temat związany z postępującą wycinką drzew. Problem jest jednak o wiele bardziej złożony, bo chodzi o fakt, że Tanzańczycy jedzą w ciągu dnia trzy gotowane posiłki i zwyczajnie potrzebują materiału na opał – powiedział Robert Zduńczyk, który dodał, że aby rozwiązać ten problem, zaczął współpracować z lokalną organizacją ekologów i rolników.

- Gdy okazało się, że sadzenie nowych drzew na zboczach Kilimandżaro nie wystarcza, lokalni liderzy wpadli na pomysł tworzenia brykietu z biomasy. Teraz w wielu wioskach mieszkańcy mają własne maszyny do produkcji węgla z takich właśnie materiałów – dodał Robert Zduńczyk.

Z nagrania audycji dowiemy się również, jak w tanzańskim domu wygląda kuchnia, jaka była pierwsza przygoda Roberta Zduńczyka z Afryką i jak mądrze pomagać mieszkańcom krajów rozwijających się.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Robert Zduńczyk (Fundacja Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia)

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 14.30

mz/bch

Czytaj także

Kurdystan i Niemcy: nadciąga polityczne trzęsienie ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:00
W najbliższej audycji "Na dachu świata" opowiedzieliśmy o dwóch niezwykle ważnych wydarzeniach na dwóch różnych kontynentach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władywostok, Putin i polski zesłaniec

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 15:15
W audycji "Na dachu świata" rozmawialiśmy z Grzegorzem Ślubowskim o zimnym, dalekowschodnim krańcu Rosji i jego sekretach.
rozwiń zwiń