X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drzewo jak złoto. Kryzys u podnóża Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 14:30
- Liście, patyki i pozostałości po kukurydzy zamiast drewna na opał? Na taki pomysł wpadli mieszkańcy wiosek wokół Kilimandżaro w Tanzanii, o których opowiadał Robert Zduńczyk z Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia.
Audio
  • Robert Zduńczyk o problemach w rejonach Kilimandżaro (Na dachu świata/Dwójka)
Kilimandżaro
Kilimandżaro Foto: Volodymyr Burdiak/Shutterstock.com

Gość Dwójki mówił o palącym problemie Tanzańczyków, którzy wraz ze zwiększającą się populacją i wycinką drzew mają coraz mniejszy dostęp do drewna służącego im jako materiał do gotowania.

- Wielu ekologów porusza jedynie temat związany z postępującą wycinką drzew. Problem jest jednak o wiele bardziej złożony, bo chodzi o fakt, że Tanzańczycy jedzą w ciągu dnia trzy gotowane posiłki i zwyczajnie potrzebują materiału na opał – powiedział Robert Zduńczyk, który dodał, że aby rozwiązać ten problem, zaczął współpracować z lokalną organizacją ekologów i rolników.

- Gdy okazało się, że sadzenie nowych drzew na zboczach Kilimandżaro nie wystarcza, lokalni liderzy wpadli na pomysł tworzenia brykietu z biomasy. Teraz w wielu wioskach mieszkańcy mają własne maszyny do produkcji węgla z takich właśnie materiałów – dodał Robert Zduńczyk.

Z nagrania audycji dowiemy się również, jak w tanzańskim domu wygląda kuchnia, jaka była pierwsza przygoda Roberta Zduńczyka z Afryką i jak mądrze pomagać mieszkańcom krajów rozwijających się.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Robert Zduńczyk (Fundacja Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia)

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 14.30

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurdystan i Niemcy: nadciąga polityczne trzęsienie ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:00
W najbliższej audycji "Na dachu świata" opowiedzieliśmy o dwóch niezwykle ważnych wydarzeniach na dwóch różnych kontynentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władywostok, Putin i polski zesłaniec

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 15:15
W audycji "Na dachu świata" rozmawialiśmy z Grzegorzem Ślubowskim o zimnym, dalekowschodnim krańcu Rosji i jego sekretach.
rozwiń zwiń