Polskie Radio
Section05
ngo

Anna Zalewska o unijnych funduszach na pomoc uchodźcom z Ukrainy: to muszą być pieniądze systemowe

W Parlamencie Europejskim została przeprowadzona debata na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy. – Nie ma pomysłu na uruchomienie jakichś szczególnych środków. Jest powtarzana koncepcja, że należy te pieniądze znaleźć. Znaleziono je w trzech funduszach z poprzedniej perspektywy finansowej, około 10 mld euro – tłumaczyła w "Trójkowym komentarzu dnia" europosłanka PiS Anna Zalewska.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Anna Zalewska uchodźcy Ukraina Komisja Europejska Parlament Europejski pomoc finanse ngo Trójka

Rzecznik Praw Dziecka: wspierajmy wszelkiego rodzaju formy pomocy najmłodszym

- Nie ma co kruszyć kopii o formy pomocy, trzeba wspierać każdą z nich. Współpracujemy na wielu różnych polach po to, by dzieciom pomagać, a niestety pandemia wzmocniła te trudne sytuacje i problemy dzieci - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg telefon zaufania Rzecznik Praw Dziecka dzieci ngo Mikołaj Pawlak

Fundacja im. Darii Trafankowskiej dla aktorów w potrzebie

- Idea, która nam przyświeca, takiego codziennego trudu, pomagania naszym kolegom, ona się gdzieś odzwierciedla w tych emocjach, które widzieliśmy w widzach podczas świątecznej zbiórki w Teatrze Polskim w Warszawie - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Traczyńska z zarządu Fundacji im. Darii Trafankowskiej.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy pomoc ngo choroba Dorota Landowska Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek akcja charytatywna Dwójka

Przemysław Czarnek: państwo ma obowiązek chronić dziecko przed demoralizacją

- Wszystkie organizacje, które chcą wchodzić do szkół z zajęciami dodatkowymi dla dzieci, mogą wchodzić do szkół. Warunek jeden - przedstawmy na dwa miesiące  przed wejściem do szkół materiały i treść - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek szkoła edukacja ngo zajęcia pozalekcyjne Krzysztof Świątek

Białoruś: rewizje u aktywistów i w siedzibach niezależnych organizacji

Białoruskie służby dokonują rewizji siedzibach co najmniej 15 niezależnych organizacji społecznych w całym kraju. Przeszukania objęły między innymi Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", Białoruski Komitet Helsiński i Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Dotychczas zatrzymanych zostało kilku działaczy "Wiasny". Nie ma łączności z liderem tej organizacji Alesiem Bialackim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś policja Europa ngo

NASZ WYWIAD Piotr Mazurek: w trudnych sytuacjach rola społeczeństwa obywatelskiego jest nie do przecenienia

- W tzw. "społecznym odczuciu" wina za wiele błędów i opóźnień urzędników miejskich podlegających prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu niestety spada na rząd, który przecież w niezwykle szybkim tempie zadziałał, aby stworzyć różnorodne formy wsparcia dla obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z pandemią. To jest dowód niezwykle perfidnego i obłudnego stylu działań Koalicji Obywatelskiej, która złudzenie politycznego zysku ceni bardziej niż rozwiązywanie ludzkich problemów – mówi Piotr Mazurek, Radny Warszawy (PiS), Szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera Piotra Glińskiego, członek Rady Narodowego Instytutu Wolności  - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Warszawa samorząd Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tarcza antykryzysowa ngo