Polskie Radio
Section05
Tanzania

Międzynarodowy Dzień Świadomości na temat Albinizmu. Jak pomagać?

Brak pigmentu w skórze zazwyczaj wzbudza ciekawość ale wciąż są miejsca na świecie, gdzie albinizm oznacza śmierć. Tak jest m.in. w Tanzanii. - To jest ogromne zło. Musimy nazywać to po imieniu, bo to są takie dramaty, których my w Europie byśmy nie doświadczyli - mówi w Czwórce mówi Karolina Wójcik-Kozłowska z Fundacji ADRA Polska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka albinizm Tanzania wykluczenie społeczne Piotr Firan pomoc

Początki niemieckiego "przemysłu śmierci". Ludobójstwo w Afryce i pierwsze obozy koncentracyjne

Powstania Herero i Nama przeciwko Niemcom w Afryce Południowo-Zachodniej zostały brutalnie stłumione. Ocalałych stłoczono w obozach. Najgorszy znajdował się na półwyspie zwanym "Wyspą Rekinów" lub "Wyspą Śmierci". W ciągu sześciu miesięcy 80 procent więźniów zginęło. Sprawę opisują niemieckie media, a przodkowie ofiar mówią, że "kolejne pokolenie Niemców w Auschwitz i innych miejscach potwornie udoskonaliło to co robili na Wyspie Śmierci".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy ludobójstwo Afryka Namibia Tanzania nazizm

Abdulrazak Gurnah. "Pisarz grający kontekstami literackimi"

– To jest pisarz znajdujący się w bardzo szerokim nurcie współczesnej literatury podejmującej temat transkulturowości, wykluczenia, zanikania kultur lokalnych pod wpływem globalizacji oraz nowych form kolonializmu. Widzę to trochę jak nagrodę dla pewnego typu wrażliwości, która w literaturze jest obecna, ale którą być może Komitet Noblowski chciał, żebyśmy lepiej dostrzegli – ocenia profesor Roman Chymkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda KULTURA literatura nagroda Nobla Tanzania