X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Ferency odczytuje "Spis cudzołożnic"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 18:35
Od środy 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" znakomity aktor czyta jedną z najsłynniejszych powieści Jerzego Pilcha. Zapraszamy słuchaczy na niezwykłą wycieczkę po Krakowie oraz absurdach polskiej historii i dogorywającego komunizmu.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR

Groteskowa opowieść, której bohaterem jest Gustaw, intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel i piewca kobiecych wdzięków, oprowadzający szwedzkiego gościa po Krakowie. Zmuszony występować w roli przewodnika po historycznych pamiątkach i nonsensach rzeczywistości połowy lat osiemdziesiątych próbuje jak "najpiękniej" zaprezentować to, co w Polsce i w Polakach najlepsze. Wycieczkę po narodowej mitologii, miejscach bohaterskich czynów urozmaica albańskim koniakiem i opowieściami o swych miłosnych podbojach. (Wydawnictwo literackie)

"Wszystko jest w tej książce trawestacją, przekształceniem, grą między tekstami… Rzeczywistość rodzi się ze słów jak u Schulza, duch parodii panoszy się jak u Gombrowicza, złośliwy dowcip odziedziczony po Mrożku. Towarzystwo wyborne" - pisał o "Spisie cudzołożnic" krytyk literacki Jan Błoński.

Wydaną w 1993 r. powieść już w 1994 r. na kinowy ekran przeniósł Jerzy Stuhr, który napisał także scenariusz filmowej adaptacji oraz wcielił się w rolę Gustawa. Jerzy Pilch także pojawia się w filmie - w epizodycznej roli mężczyzny, którego główny bohater spotyka w barze Vis-à-Vis na Rynku Głównym w Krakowie. Przede wszystkim jednak pisarz jest współtwórcą dialogów, za które otrzymał nagrodę na gdyńskim festiwalu filmowym w 1994 r.

Od poniedziałku do piątku, godz. 19.10

mc/bch

***

Audycja "Słynne powieści" powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
trag2014-04-09 06:22 Zgłoś
Coś Conrada chyba było, mój błąd.
trag2014-04-08 15:57 Zgłoś
Powieść ani słynna, ani wybitna, a film Stuhra po prostu słaby. Kto wybiera tytuły do tego cyklu? Pojawiają się tu drugorzędne polskie powieści a nigdy nie było utworów Manna, Balzaca, Cervantesa, Conrada, Nabokowa, Tołstoja. Czy dziennikarze robią to radio dla siebie czy dla słuchaczy? Kiedyś aktor przychodził do radia siadal przed mikrofonem i czytał. Teraz w zwykłe nagranie musi być zaangażowany Narodowy Instytut Audiowizualny, po to by uzasadnić swe istnienie?

Czytaj także

"Madame" Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 10:00
- To jest książka w książce – mówił o swojej sławnej powieści "Madame” Antoni Libera. Od 5 grudnia w Dwójce czyta ją dla Państwa Janusz Gajos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: alkoholika grałem bez żadnej asekuracji

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
– Praca na planie "Pod Mocnym Aniołem" była ekstremalnym doświadczeniem. Próg bezpieczeństwa, poza który zwykle się nie wychodzi, był daleko przesunięty albo w ogóle nie istniał – mówił w Dwójce aktor Robert Więckiewicz.
rozwiń zwiń