X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Madame" Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 10:00
- To jest książka w książce – mówił o swojej sławnej powieści "Madame” Antoni Libera. Od 5 grudnia w Dwójce czyta ją dla Państwa Janusz Gajos.
Audio
  • Antoni Libera i Janusz Gajos o książce "Madame" (Wybieram Dwójkę)
Janusz Gajos w Dwójce
Janusz Gajos w DwójceFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Swój powieściowy debiut Antoni Libera napisał mając trzydzieści cztery lata. Opublikował ją jednak dopiero 15 lat później, gdy otrzymała pierwszą nagrodę w ogłoszonym przez Wydawnictwo Znak konkursie na powieść lub zbiór opowiadań. Książka stała się bestsellerem i powieścią kultową, większość krytyków uznało ją za wielkie wydarzenie literackie. W 1999 r. "Madame" nominowana była do literackiej nagrody Nike i została uhonorowana nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. W 2002 r. znalazła się w finałowej siódemce międzynarodowej nagrody IMPAC Dublin Literary Award.

Antoni Libera mówił w radiowej Dwójce, że jednym z aspektów książki, jest próba wiernego odtworzenia czasów PRL poprzez "dbanie o szczegół”. Mamy tu też do czynienia z zabawą formą - klasycznymi zasadami budowania narracji na podobieństwo muzyki.
- Jeżeli wprowadza się jakiś motyw, szczegół, to on, niczym temat muzyczny, wraca, w sposób przetworzony, odzywa się jakieś echo. Ja się dosyć dużo tym bawiłem, zwłaszcza od momentu, gdy się rozkręci narracja – mówił Antoni Libera.
Książkę, którą czytamy, pisze jej główny bohater, co jest – zdaniem pisarza – jedną z puent tej książki. Podkreślał, że ma to duże znaczenie dla książki, o czym dowiadujemy się w post striptum. Mamy więc do czynienia z książką w książce. Kim jest główny bohater?

- Jest to młody człowiek, typowy entuzjasta literacki, przesadnie egzaltowany, zdarza się, że jak się ma dziewiętnaście lat, to jest się pięknoduchem – podkreślał Antoni Libera.

Na stronie wydawnictwa Znak czytamy:

"Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę Słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką peerelu. Tradycyjna narracja, nie pozbawiona wątku sensacyjnego, skrzy się humorem, oczarowuje i wzrusza".

W 1997 r. krakowskie Wydawnictwo Znak ogłosiło konkurs na powieść lub zbiór opowiadań. Jury w składzie Czesław Apiecionek, Jan Błoński (przewodniczący), Paweł Huelle oraz Olga Tokarczuk pierwsze miejsce przyznały powieści czterdziestoośmioletniego wówczas Antoniego Libery, którą napisał mając trzydzieści cztery lata.
Madame jest debiutem powieściowym autora, a zarazem książką autobiograficzną - choć autor w licznych wywiadach temu zdecydowanie zaprzecza. Libera opisał czasy swojej młodości, odwzorował tło polityczne i obyczajowe Polski lat 60, wplątując w nie postaci zarówno rzeczywiste (Maks - ojciec nauczycielki języka francuskiego, to znajomy rodziców pisarza), jak i fikcyjne.
Książkę uznano zgodnie za wielkie wydarzenie literackie, zyskała miano kultowej, grono jej miłośników powiększa się z roku na rok, otrzymała tytuł sensacji i największego polskiego bestsellera ostatnich czasów, o czym świadczy między innymi fakt, iż została w 1999 roku nominowana do największej polskiej nagrody literackiej Nike i uhonorowana prestiżową nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, w 2002 roku znalazła się wśród 123 utworów zgłoszonych z całego świata w finałowej siódemce IMPAC Dublin Literary Award

Audycję opracowała Anna Lisiecka.

Zapraszamy od 5 grudnia, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.10

Komentarze1
aby dodać komentarz
ams82014-01-23 09:16 Zgłoś
"Madame" obudziła we mnie wiele wspomnień i uczuć związanych z czasami szkolnymi (Madame, jeśli dobrze zrozumiałem, to rok 1966, ja wtedy byłem w drugiej klasie "ogólniaka"). W rzędzie pierwszym chciałem pochwalić Dwójkę za to, że trzymała się ściśle pory emisji. W rzędzie drugim podziękować za tak wspaniałą powieść...już chciałem się rozpisać aż tu nagle kubeł zimnej wody... Wczoraj (2014.01.22) został nadany 30-ty ostatni odcinek. Zacytuję ten kubeł: "nie jest to wcale zakończenie książki. Tych z Państwa, którzy chcieli by wiedzieć... odsyłamy do oryginału." No comments. Czy też może w duchu "Madame": pas de commentaires...nie wiem, czy poprawnie, choć parę razy zaczynałem uczyć się tego wspaniałęgo języka, próbowałem...

Czytaj także

Antoni Libera: Jestem tłumaczem con amore

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 14:55
- Nie czuję się profesjonalnym tłumaczem, który pracuje na zamówienie. Wybieram utwory, które szczególnie mnie interesują, która za mną chodzą, nie dają mi spokoju – podkreślał Antoni Libera w rozmowie na temat swojego przekładu "Fedry" Racine'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Libera o przyjemnościach bycia tłumaczem

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 09:44
Gość Jacka Wakara opowiada o wyzwaniach pracy tłumacza, o przekładzie wbrew tradycji, o źródłach fascynacji twórczością Samuela Becketta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnostyk złapany w Amsterdamie. Nowe historie Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 11:00
Przeznaczenie, inicjacja, tajemnica. Nie tylko te tematy znajdziemy w najnowszej książce Antoniego Libery "Niech się panu darzy". Autor bestsellerowej "Madame” i autobiograficznej prozy "Godot i jego cień” opowiadał w Dwójce o swoim szczególnym tryptyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Libera: Mrożek potrafił stworzyć coś z niczego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:12
– Mrożek w swojej twórczości nie korzystał z własnej biografii i przeżyć, a jeśli już to robił, było to bardzo gruntownie przerobione – opowiadał o Sławomirze Mrożku, w "Sezonie na Dwójkę" Antoni Libera.
rozwiń zwiń