Prof. Piotr Paleczny doktorem honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 17:07
- Jak sięgam pamięcią, to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Będę pamiętał je do końca moich dni. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy stali się autorami tego wydarzenia, łącznie z moimi studentami, a przede wszystkim z całą społecznością profesorską. Nie wiem, czy na to zasłużyłem, ale się cieszę - mówił prof. Piotr Paleczny, który 5 maja otrzymał tytuł doktora honoris causa UMFC.
Pianista prof. Piotr Paleczny podczas uroczystości otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Pianista prof. Piotr Paleczny podczas uroczystości otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Prof. Paleczny z tytułem doktora honoris causa

W 1970 r został laureatem 3. nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Porównywany wówczas ze świetnymi Amerykanami, Piotr Paleczny gościł od tego czasu na największych estradach świata, zdobywając renomę wybitnego pianisty, znakomitego chopinisty i ambasadora muzyki polskiej. Dziś jest także jednym z najbardziej cenionych w świecie pedagogów, jurorem największych światowych konkursów i dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego.

W miniony czwartek profesor Piotr Paleczny otrzymał tytuł doktora honoris causa warszawskiego UMFC. Uroczystą laudację wygłosił promotor maestro Krystian Zimerman, a część artystyczną uświetnił występ Kyōheia Sority – ucznia prof. Piotra Palecznego i laureata II nagrody w ostatnim Konkursie Chopinowskim.

Znakomity pedagog

Podczas uroczystości podkreślano długi i żywy kontakt z uczelnią UMFC. - Trzeba mieć odrobinę szczęścia i trafić na kreatywnych studentów, którzy nie tylko słuchają sugestii profesora, ale i proponują coś od siebie. W ten sposób sami się rozwijają, rodząc jakieś idee w swojej wyobraźni - mówił prof. Paleczny w rozmowie z Beatą Stylińską w dniu odebraniu tytułu. 

Krystian Zimerman podczas laudacji zdradził, że spotkania z prof. Piotrem Palecznym były dla jego artystycznej drogi formotwórcze. - Znamy się ze sto lat. Rok 1971 albo 1972 to był punkt zwrotny. Są koncerty, podczas których człowiek wie, że życie już nigdy nie będzie takie samo. Taki był m. in. grany przez niego II Koncert Rachmaninowa. To było przeżycie, którego nie zapomnę - podkreślał pianista.

Za kilka dni (10 maja) prof. Piotr Paleczny obchodzić będzie 76. urodziny. Z tej okazji słuchaliśmy jego Chopinowskich interpretacji, m.in. Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 nagranego w 1999 r. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda.


Posłuchaj
59:36 2022_05_08 15_59_54_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Prof. Piotr Paleczny doktorem honoris causa UMFC (Chopin osobisty/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 16.00