Polskie Radio
Section05
Piotr Paleczny

Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach to idealne miejsce dla miłośników pianistyki

- Publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - mówił w Dwójce Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Dwójka Marcin Majchrowski fortepian Piotr Paleczny Irena Poniatowska

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Dwójka Duszniki-Zdrój Paweł Siwek Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Lidia Grychtołówna

Festiwal w Dusznikach i zwycięzcy Konkursów Chopinowskich

77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju rozpoczął się od recitali dwóch zwycięzców Konkursów Chopinowskich - Bruce’a Liu i Rafała Blechacza, wraz z którym wystąpiła Bomsori Kim. Koncert duetu zachwycił festiwalową publiczność, która nagrodziła wykonawców gorącą owacją. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Duszniki-Zdrój Bruce (Xiaoyu) Liu Rafał Blechacz Piotr Paleczny Wolfgang Amadeusz Mozart Jan Sebastian Bach

Piotr Paleczny: "Nokturny" to wyjątkowe muzyczne spotkania w Dusznikach

- "Nokturny" to specjalne koncerty podczas naszego festiwalu. To swego rodzaju niespodzianka, gdyż do końca nie wiemy, którzy z pianistów wezmą udział w tym specjalnym, całkowicie charytatywnym występie. Z olbrzymią wdzięcznością wspominam artystów, którzy znając jego warunki, spotykają się w tym muzycznym salonie. Tworzy się niepowtarzalna atmosfera - mówił na antenie Dwójki Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Piotr Paleczny Róża Światczyńska Roch Siciński

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Marcin Majchrowski fortepian muzyka klasyczna Bruce (Xiaoyu) Liu Piotr Paleczny KULTURA

Prof. Piotr Paleczny: od studentów oczekuję partnerstwa

- Czasami coś jest w osobowości, w kreatywności młodego człowieka. Mnie bardzo często się zdarza, że z zafrapowaniem słucham interpretacji płynącej z estrady i nawet – to nie jest kokieteria – chciałbym tak zagrać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Paleczny, wybitny pianista, znakomity chopinista i ambasador muzyki polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny fortepian Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

"Koncert Chopinowski". Z nagrań prof. Piotra Palecznego [POSŁUCHAJ]

W czwartek, 5 maja, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie nadał tytuł doktora honoris causa wybitnemu polskiemu pianiście prof. Piotrowi Palecznemu. W audycji odtworzyliśmy wystąpienie promotora - Krystiana Zimermana, także doktora honoris causa UMFC. W dalszej części zaprezentowaliśmy 12 Etiud op. 25 w interpretacji Piotra Palecznego w nagraniu z września 1975 r.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Piotr Paleczny

Prof. Piotr Paleczny doktorem honoris causa UMFC

- Jak sięgam pamięcią, to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Będę pamiętał je do końca moich dni. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy stali się autorami tego wydarzenia, łącznie z moimi studentami, a przede wszystkim z całą społecznością profesorską. Nie wiem, czy na to zasłużyłem, ale się cieszę - mówił prof. Piotr Paleczny, który 5 maja otrzymał tytuł doktora honoris causa UMFC.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny muzyka klasyczna Róża Światczyńska Dwójka

Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Sierpniowa uczta melomanów

- Emocji nie brakuje, a związane są z problemami pandemii, ale mam nadzieję, że sprostamy wymogom. Inne emocje, bliższe sfery artystycznej zagwarantują nasi goście - mówił o rozpoczynającym się w piątek (6.08) 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Duszniki-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Piotr Paleczny MUZYKA

Piotr Paleczny: jako pianista dokładnie czuję to, co oni czują

- Mając takie utwory, jakie prezentują wszyscy uczestnicy: nokturn, mazurki, etiudy i większa forma muzyczna, mamy pełną sylwetkę pianistyczną, osobowość i muzykalność danego artysty - mówił w Dwójce prof. Piotr Paleczny, członek jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Dwójka Jakub Kulesza Piotr Paleczny

Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

- Obecnie jest to jeden z absolutnie największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Pamiętam natomiast jak dawniej mówiło się, że każdy taksówkarz warszawski wiedział kto i jak zagrał. W 1970 roku żyliśmy w zupełnie innej Polsce, więc dla nas uczestników było to czymś wielkim - mówił w Dwójce wybitny pianista, laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Róża Światczyńska Dwójka fortepian konkurs chopinowski