Piotr Paleczny: nazywam to optymistycznie 25. rocznicą 50. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 12:02
- Przede wszystkim chciałem bardzo, bardzo, bardzo serdecznie podziękować kochanej Dwójce, która pamiętała o mojej rocznicy urodzin i uraczyła mnie wieloma audycjami, które były związane z tą rocznicą. Serdecznie, serdecznie dziękuję - mówił w Cafe "Muza" wybitny pianista, który 10 maja obchodził 75. urodziny.
Piotr Paleczny
Piotr PalecznyFoto: Andrzej Damazy/PAP

Posłuchaj
61:31 2021_05_16 09_59_42_PR2_Cafe_Muza.mp3 Prof. Piotr Paleczny na urodzinowej kawie w Dwójce (Cafe "Muza"/Dwójka) 
Piotr Paleczny 1200.jpg
Piotr Paleczny: od 50 lat siedzi we mnie słowo Jerzego Waldorffa

Pół wieku kariery koncertowej i ponad dwie dekady pracy pedagogicznej. Laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970) i prestiżowego Konkursu ARD w Monachium. Zdobywca złotych laurów w Sofii i Grand Prix festiwalu w Bordeaux.

Niedawno skończył 75 lat, ale wciąż nie odchodzi od fortepianu, bo przecież "kiedy gra w powietrzu czuje się elektryczność" - jak powiedziała o nim kiedyś profesor Alicja Paleta-Bugaj. Kiedy zaś nie gra, prowadzi lekcje mistrzowskie i kursy online na całym świecie. Jednakowo skuteczny w realu i wirtualnej przestrzeni.

Czyta także:

W ostatnich miesiącach prof. Piotr Paleczny swą aktywność zawodową, ze względu na pandemię, zmuszony jest prowadzić głównie online (jest m.in. jurorem odbywającego się w maju Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni). W Dwójkowej audycji z ogromną sympatią wspominał występy przed żywą publicznością.

- Bardzo cenię sobie ten moment, kiedy publiczność nie reaguje natychmiast, tylko po kilku sekundach zadumania i refleksji, które zdają się trwać bardzo długo. Taka publiczność jest dla mnie bardzo ważna, ale każda publiczność, która przychodzi na koncert jest cenna dla artysty. Publiczność jest dla nas niezbędna, żeby przekazać swoje emocje. Teraz wszystkie koncerty, które się odbywały i wciąż odbywają, grając tylko do mikrofonu i przekazując jakieś nagrania wideo, to nie to samo - podkreślał jubilat.

***

Piotr Paleczny pap 1200.jpg
Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

Prof. Piotr Paleczny jest absolwentem studiów pianistycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera.

Wpływ miał na niego również kontakt z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim. Sukces, jaki odniósł na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed nim drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie.

W muzycznym dorobku ma kilka nagranych albumów, w tym The best of F. Chopin, zrealizowaną wraz z kwartetem Prima Vista dla firmy DUX. Płyta została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999, a w grudniu 2002 r. otrzymała status "Platynowej Płyty".

Kawaler meksykańskiego medalu "Aguila Azteca" i japońskiego Orderu Wschodzącego Słońca. Juror ponad stu międzynarodowych konkursów, dyrektor artystyczny najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego - Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz Konkursu im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Piotr Paleczny (pianista, pedagog, juror)

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Julianna Awdiejewa: mazurki to rodzaj rdzenia muzyki Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:30
- Jestem wielką wielbicielką mazurków, kocham je po prostu i ciągle jest więcej tych, które gram. To bardzo prywatne, jakiś rodzaj prywatnej ekspresji… ale też ich maestria, każda pojedyncza nuta ma w nich znaczenie. To wielkie - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julianna Awdiejewa, której recital rozpoczął 75. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:21
- Obecnie jest to jeden z absolutnie największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Pamiętam natomiast jak dawniej mówiło się, że każdy taksówkarz warszawski wiedział kto i jak zagrał. W 1970 roku żyliśmy w zupełnie innej Polsce, więc dla nas uczestników było to czymś wielkim - mówił w Dwójce wybitny pianista, laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń