Maurizio Pollini nie żyje - wspomnienie wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 09:00
Zmarł Maurizio Pollini, włoski pianista, wybitny chopinista, zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1960).  24 marca Róża Światczyńska audycję "Chopin osobisty" w całości poświęciła wybitnemu pianiście.
Maurizio Pollini gra Chopina (okładka albumu)
Maurizio Pollini gra Chopina (okładka albumu)Foto: materiały promocyjne

Systematyczną naukę gry na fortepianie podjął, mając jedenaście lat, jako uczeń Carlo Lonatiego, a następnie u Carlo Vidusso. Dyplom Konserwatorium Mediolańskiego uzyskał w 1959. Tego samego roku rozpoczął studia kompozytorskie.

W 1957 został laureatem Konkursu Wykonawstwa Muzycznego w Genewie (II nagroda); rok później na tym samym konkursie otrzymał II nagrodę (ex aequo z Ronaldo Turinim) - pierwszej nie przyznano. W 1959 roku został zwycięzcą Konkursu im. Ettore Pozzoliego w Seregno.

Największy tryumf Polliniego nastąpił w 1960 r. w Warszawie na Konkursie Chopinowskim. Po powrocie do Mediolanu osiemnastoletni Pollini nawiązał kontakt z Arturem Benedetti Michelangelim, aby dalej pracować pod jego kierunkiem. Pollini rozwijał światową działalność koncertową, występując z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w sławnych salach koncertowych oraz podczas renomowanych festiwali muzycznych.

W przerwie w transmisji z 28. Festiwalu Ludwiga van Beethovena artystę wspominał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - Maurizio Pollini był pierwszym wielkim laureatem I nagrody Konkursu Chopinowskiego, który wszedł do panteonu nie tylko najwybitniejszych chopinistów, ale i muzyków niezwykle wszechstronnych. Jego repertuar to muzyka od Bacha do Nono. Pollini jako jeden z niewielu pianistów, którzy tak wiele wnieśli do chopinistyki, nie pozwolił się zamknąć w ramy specjalizacji, monograficznego podejścia do muzyki - zaznaczył.

Posłuchaj
59:22 2024_03_24 16_00_05_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Maurizio Pollini nie żyje - wspomnienie wybitnego pianisty (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 24.03.2024

Godzina emisji: 16.00

Radio Chopin/rś/mo/gs

Czytaj także

Eugen Indjic - wspomnienie wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 10:00
Dziś w audycji wspominamy Eugena Indjica - wybitnego francusko-amerykańskiego pianistę. Laureat IV nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zmarł 28 lutego w wieku 76 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beatrice Rana: nie zamierzałam być nową wirtuozką na jeden sezon

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 14:00
- Jednym z największych wyzwań kariery jest zawsze odnalezienie własnego głosu i własnej tożsamości. Bo kiedy ktoś jest młodym laureatem konkursu, wie, że organizatorzy i publiczność są żądni usłyszeć nowego wirtuoza, nową pianistyczną sensację. Nie chciałam tego typu etykiet - mówiła w Dwójce włoska pianistka Beatrice Rana, która wystąpiła na 28. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń