"Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Czyta Michalina Łabacz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:19
W tygodniu 26-30.09 w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy powieść biograficzną niemieckiej pisarki i scenarzystki Beate Rygiert - "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czytała Michalina Łabacz.
Michalina Łabacz
Michalina ŁabaczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Książka opowiada o niezwykłej kobiecie, jednej z największych artystek swojego czasu, pianistce, ale także kompozytorce, córce Friedricha Wiecka, wybitnego nauczyciela gry na fortepianie i śpiewu. Wśród jego uczniów można znaleźć takie nazwiska, jak m.in. Robert Schumann (który poślubił Clarę wbrew jego woli) i Hans von Bülow. Jednak od najwcześniejszych, dziecięcych lat uczył muzyki swoją córkę, Clarę. Towarzyszył jej w wielomiesięcznych tournée po Europie.

To, co mogło wydawać się harmonijną współpracą, w rzeczywistości było piekłem. Apodyktyczny, bezwzględny nauczyciel traktował karierę córki jak własny sukces. Nagradzał ją pieniędzmi, ale kontrolował każdy jej krok. Sytuacja skomplikowała się bardzo, kiedy zorientował się, że Clara jest zakochana w jego dawnym uczniu - Robercie Schumannie…

Z biegiem czasu jednak nie jest już pewna, czy przyszłość z Schumannem to spełnienie jej marzeń, czy jedynie przejście z zależności od jednego mężczyzny w zależność od drugiego. Czy wielki talent i jeszcze większa miłość do muzyki pozwolą Clarze odrzucić konwenanse epoki i mimo licznych głosów sprzeciwu występować na najważniejszych europejskich scenach?

(w oparciu o opis wydawcy)

Książka Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości" ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy w przekładzie Anny Kierejewskiej. Na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czyta Michalina Łabacz.

Posłuchaj
09:52 Dwojka To sie czyta 2022_09_26-11-00-40.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:17 Dwójka to się czyta 27.09.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:42 Dwójka to się czyta 28.09.2022.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:08 Dwójka to się czyta 29.09.2022.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

09:53 Dwojka To sie czyta 2022_09_30-11-00-33.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 26-30.09.2022

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo". Czyta Jarosław Gajewski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:10
W tygodniu od 19 do 23 września, w naszym cyklu "To się czyta", prezentowaliśmy powieść Kazimierza Orłosia "Trzecie kłamstwo". Wybrane fragmenty czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:15
3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
rozwiń zwiń