Beatrice Rana - wirtuozka fortepianu i wrażliwa artystka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 17:00
"Kocham Chopina w każdym wymiarze, podziwiam jego zmysł konstrukcji i harmonii, wspaniałe kantyleny i szczere emocje" - to słowa Beatrice Rany, charyzmatycznej włoskiej pianistki, która wystąpiła 18 marca na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dzień wcześniej była natomiast bohaterką audycji "Chopin osobisty".
Beatrice Rana
Beatrice RanaFoto: Marie Staggat/materiały prasowe//www.beatriceranapiano.com

Międzynarodowa kariera Beatrice Rany trwa od 2013 roku, kiedy 20-letnia wówczas artystka zdobyła Srebrny Medal Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburne'a. Utalentowana Włoszka w krótkim czasie zyskała renomę nie tylko olśniewającej wirtuozki fortepianu, ale także wrażliwej artystki, słynącej ze swych inteligentnych i pełnych ekspresji interpretacji.

8 marca ukazała się najnowsza płyta solowa Beatrice Rany, na której pianistka w oryginalny sposób zestawia Sonatę B-dur op 106 "Hammerklavier" Beethovena oraz Sonatę b-moll op 35 Chopina. W audycji posłuchamy właśnie tego drugiego utworu w jej interpretacji, obok nagrań z wcześniejszego albumu, na którym włoska artystka wykonuje komplet Etiud op 25 oraz cztery scherza Fryderyka Chopina.


Posłuchaj
58:32 2024_03_17 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Chopin osobisty 17 marca godz. 16:00 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 17.03.2024

Godz. emisji: 16.00

pg/aw

Czytaj także

Gabriela Montero - Wenezuelka, która świetnie czuje Chopina

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 17:00
Bohaterką audycji z cyklu "Chopin osobisty" była Gabriela Montero - jedna z najbardziej ekscytujących pianistek swojego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodzinowa wyprawa do Żelazowej Woli. Kustosz muzeum: to miejsce wzbudza pozytywne emocje

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 20:35
- W Żelazowej Woli staramy się wzbudzić w naszych gościach pozytywne emocje, inspirować, aby sięgnęli do muzyki Chopina. Wykorzystujemy również walory przyrodnicze tego miejsca, park jest jednocześnie pomnikiem na cześć urodzenia Chopina. Tę przestrzeń wypełniamy muzyką, ale chcemy przynajmniej raz w roku zaprezentować ciekawą wystawę czasową - mówił w Dwójce dr Seweryn Kuter, kustosz Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń