Magda Tagliaferro. Od Brazylii do Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2026 16:00
Bohaterką audycji "Chopin osobisty" była Magda Tagliaferro,zapomniana dziś wielka dama fortepianu XX wieku.
Magda Tagliaferro (18931986) to jedna z najwybitniejszych przedstawicielek francuskiej szkoły fortepianowej
Magda Tagliaferro (1893–1986) to jedna z najwybitniejszych przedstawicielek francuskiej szkoły fortepianowejFoto: domena publiczna

Magda Tagliaferro (1893–1986) - urodzona w Brazylii, artystycznie ukształtowana w Paryżu, była uczennicą Alfreda Cortot i jedną z najwybitniejszych przedstawicielek francuskiej szkoły fortepianowej. Jej gra zachwyca elegancją, śpiewnym dźwiękiem, naturalnym rubato i wyjątkowym wyczuciem stylu.


Posłuchaj audycji "Chopin osobisty" >>> 


W audycji usłyszeliśmy chopinowskie nagrania pianistki z lat 30. i 50. i 70. XX wieku, a także jej archiwalne wypowiedzi o rubato, brzmieniu fortepianu i niezwykłej sile muzyki Chopina.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 22.04.2026

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Charles Richard-Hamelin i chopinowskie Preludia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 21:07
W "Chopinie osobistym" słuchaliśmy interpretacji Charlesa Richarda-Hamelina - kanadyjskiego pianisty, laureata II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie legendy francuskiej pianistyki i ich skrajne wizje muzyki Chopina

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2026 16:00
Bohaterami audycji "Chopin osobisty" były dwie legendy francuskiej pianistyki: Yves Nat i Samson François. Obaj prezentowali skrajnie różne podejście do muzyki kompozytora.
rozwiń zwiń