Dwójka, czyli jednorożce naprawdę istnieją

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 11:18
– W późnych latach nastoletnich moja przygoda z Dwójką została brutalnie przerwana – wspominała Ewa Winnicka, reporterka. Co ludzie polskiej kultury mówią na temat naszego Programu?
Audio
Dwójka, czyli jednorożce naprawdę istnieją
Foto: Archiwum PR

Styl i zawartość Dwójki obdarowują nas, słuchaczy, bezcennym poczuciem więzi, krzepiącej wspólnoty. Słuchając koncertu w Dwójce, wiem – z radosną i bezpieczną pewnością – że teraz, właśnie teraz, słucha go ze mną wielu takich jak ja. To nieważne, że jesteśmy daleko od siebie, że jedyni, jak ja, słuchają, leżąc w pozycji marzącego kaszalota, że ktoś inny, jak Stefan, słucha dyrygując z dziką namiętną ekspresją przed lustrem – to nie jest ważne. Ważne jest to, że słuchamy razem, połączeni – nie tylko na tę chwilę – tym koncertem i tym słuchaniem (Bronisław Maj, "Tygodnik Powszechny", 1997 r.)

Według Mariusza Szczygła Dwójka przywraca wiarę w to, że można żyć kulturalnie. Dla Bronisława Maja to nie tylko program radiowy, ale pewien stan świadomości, wyobraźni i serca. Łukasz Tischner natomiast mówi o Dwójce: "Jest jak kąpiel w górskim źródle". Oczyszcza, jest odpoczynkiem od tego, co natarczywie krzyczy wokoło, nachalnie domaga się chwilowej, powierzchownej uwagi.

– Dwójki słuchała moja babcia, ja zaczęłam wcześnie, już jako mała dziewczynka – wspominała Ewa Winnicka. –  W późnych latach nastoletnich moja przygoda z Dwójką została brutalnie przerwana, ponieważ nie nadawano tu muzyki punkowej, co było dużym minusem. Później do Dwójki wróciłam.

Bartłomiej Dobroczyński – psycholog i publicysta, autor artykułów o radiowej Dwójce w "Tygodniku Powszechnym" – przywoływał czasy, gdy ważyły się losy naszego Programu, gdy planowano znacznie ograniczyć jego działalność. Nasz gość porównał Dwójkę do… pewnego mitycznego zwierzęcia. – Jest jak jednorożec – rzadkie, bardzo rzadkie stworzenie, o którym wielu myśli, że nie istnieje, a istnieje oczywiście, tylko trzeba je spotkać – mówił.

Z okazji 75. urodzin Programu II Polskiego Radia o swoim życiu z Dwójką opowiadali w "Zakładce literackiej": Agnieszka Drotkiewicz (prozaiczka i dziennikarka), Ewa Winnicka (autorka reporterskiej książki "Londyńczycy"), Bartłomiej Dobroczyński (psycholog i publicysta, autor artykułów o radiowej Dwójce w "Tygodniku Powszechnym"), Bronisław Maj (poeta i krytyk literacki), Łukasz Tischner (historyk literatury) i Mariusz Szczygieł (pisarz i reportażysta).

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Elżbieta Markowska: Dwójko, trwaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 20:43
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Markowską – osobą, która stworzyła radiową Dwójkę na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 19:00
Dwójka zaprasza na słuchowisko z… 1934 roku! Jest to opowieść o słynnym amerykańskim komiku i jego, nie tylko romansowych, perypetiach.
rozwiń zwiń