REKLAMA

Koch i Piricone na fortepianach historycznych. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 13:06
Przed nami kolejny koncert festiwalu "Chopin i jego Europa". Dwóm znakomitym pianistom towarzyszyć będzie praskie Collegium 1704.
Tobias Koch wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa w niedzielę (21.08) wraz z Antonio Piricone i Collegium 1704 pod dyrekcją Vclava Luksa
Tobias Koch wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa" w niedzielę (21.08) wraz z Antonio Piricone i Collegium 1704 pod dyrekcją Václava LuksaFoto: Archiwum NIFC

Tobias Koch jest jednym z najwszechstronniejszych muzyków swojej generacji, zafascynowanym wyrazowymi możliwościami instrumentów historycznych, takich jak klawesyn, klawikord, fortepian tangentowy, wczesne fortepiano, orfika, organy, fortepian pedałowy i fortepian romantyczny. Zyskał międzynarodowe uznanie dzięki pionierskiemu nagraniu kompletu dzieł fortepianowych Schumanna. Występuje w całej Europie jako solista, kameralista, akompaniator.

Antonio Piricone to solista, kameralista, zdobywca I nagrody konkursu dawnej muzyki kameralnej Van Wassenaer (2009) oraz Clementi Award za badania nad oryginalnym repertuarem na historycznych instrumentach klawiszowych (2011). Odbył studia w zakresie gry na fortepianie współczesnym w Katanii. Kontynuował edukację w Konserwatorium Królewskim w Hadze, gdzie specjalizował się w muzyce dawnej, praktyce wykonawczej i grze na historycznych instrumentach klawiszowych oraz ostatnio pod kierunkiem Andreasa Staiera w Kolonii i Salliego Sargenta w Wiedniu.


Antonio Piricone. Fot. archiwum NIFC Antonio Piricone. Fot. archiwum NIFC

Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 - praska orkiestra barokowa i zespół wokalny - zostały założone przez klawesynistę i dyrygenta Václava Luksa w 2005 r. Od sukcesu, jakie odniosło wykonanie Missa votiva Jana Dismasa Zelenki we Francji w 2007 r., Collegium 1704 regularnie gości na festiwalach w całej Europie.


Collegium 1704. Fot. archiwum NIFC Collegium 1704. Fot. archiwum NIFC

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery Der Schauspieldirektor
Vojtěch Jírovec Koncert fortepianowy B-dur op. 49
Otto Nicolai Fantazja na temat Normy Belliniego na fortepian i orkiestrę op. 25
Feliks Mendelssohn IV Symfonia A-dur - Włoska op. 90

Wyk. Collegium 1704, dyr. Václav Luks, Tobias Koch - fortepian historyczny, Antonio Piricone - fortepian historyczny

Transmisja z sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie (XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa")

***
Na "Letni festiwal muzyczny" w niedzielę (21.08) w godz. 20.00-23.00 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Czytaj także

Fabio Biondi: nie ma kryzysu w muzyce klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:22
Włoski skrzypek i dyrygent gości wraz z Europa Galante na festiwalu Chopin i jego Europa. W Dwójce mówił m.in. o tym, że Polska jest obecnie najlepszym miejscem w Europie dla muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Goerner i "Wariacje" nastoletniego Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:56
Znakomity argentyński pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej wczesne kompozycje Fryderyka Chopina. - Jest w nich mnóstwo wyobraźni i pomysłów - podkreślał w rozmowie z Dwójką.
rozwiń zwiń