REKLAMA

Dlaczego "Śmierć i dziewczyna"? Spotkanie z Belcea Quartet

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 14:30
- Muzyka Schuberta przesycona jest słodyczą i włoskim operowym wdziękiem – mówił w Dwójce Krzysztof Chorzelski, altowiolista z Belcea Quartet.
Audio
  • Krzysztof Chorzelski opowiada o muzycznych inspiracjach Belcea Quartet (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Belcea Quartet powstał w Royal College of Music w Londynie, charakteryzuje się dynamicznym i swobodnym stylem interpretacyjnym
Belcea Quartet powstał w Royal College of Music w Londynie, charakteryzuje się dynamicznym i swobodnym stylem interpretacyjnymFoto: Evy Ottermans/materiały prasowe

Głównym punktem programu zespołu, który wystąpił 20 sierpnia podczas festiwalu "Chopin i jego Europa", był kwartet Schuberta "Śmierć i dziewczyna". W trakcie koncertu muzycy wykonali również m.in. "Kwintet fortepianowy f-moll" Johannesa Brahmsa, za którym kryje się ciekawa historia.

- Brahms nie wiedział do końca, jak ucieleśnić ten muzyczny pomysł. Najpierw miała to być sonata na dwa fortepiany, potem kwintet wiolonczelowy i w końcu, za namową Clary Schumann, stanęło na połączeniu kwartetu smyczkowego z fortepianem - powiedział Krzysztof Chorzelski.

W rozmowie altowiolista opowiadał również o twórczości Ludwiga van Beethovena oraz planach zespołu na nadchodzący sezon.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość:  Krzysztof Chorzelski (altowiolista)

Data emisji: 20.08.2016

Godzina emisji: 17.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny"

mz


Czytaj także

"Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 14:00
"Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego" to hasło festiwalu, który odbędzie w Warszawie w dniach 15-30 sierpnia. Program 2 PR będzie na miejscu!
rozwiń zwiń