"Muzyka w stanie czystym". Ulubieni pianiści Vadyma Kholodenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
- Podziwiam właściwie wszystkich wybitnych pianistów z przeszłości, ale mam kilku ulubieńców, których nagrań słucham regularnie - przyznał w Dwójce znakomity ukraiński muzyk, gość tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Z Vadymem Kholodenką rozmawia Klaudia Baranowska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
  • Z Vadymem Kholodenką rozmawia Róża Światczyńska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Vadym Kholodenko
Vadym KholodenkoFoto: Archiwum NIFC

chije 2017 1200.jpg
Chopin i Jego Europa po raz trzynasty w Warszawie

Jakich wykonawców szczególnie ceni Vadym Kholodenko? - Swiatosław Richter, Artur Rubinstein, Arturo Benedetti-Michelangeli. Pianiści ci wykonywali muzykę w stanie czystym, porównałbym piękno ich interpretacji do surowego piękna starożytnej architektury greckiej - opowiadał artysta. Jak podkreślał, chopinowskie wykonania Rubinsteina - które "imponują złożonością" - są modelowe, to drogowskazy dla współczesnych pianistów.

W rozmowie również m.in. o tym, jak Vadym Kholodenko przygotowuje programy swoich recitali, o jego interpretacjach Aleksandra Skriabina czy o znaczeniu dla muzyka konkursowych rywalizacji (Kholodenko to zdobywca Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2013 r. w Fort Worth w Teksasie).

W przerwie transmisji koncertu festiwalu "Chopin i jego Europa" przypomnieliśmy również ubiegłoroczną rozmowę, jaką z Vadymem Kholodenką przeprowadziła w Dusznikach Róża Światczyńska.


fortepian 1200.jpg
"Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

***

Przygotowała: Klaudia Baranowska

Gość: Vadym Kholodenko (pianista)

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w paśmie  "Letni festiwal muzyczny"

jp/ag

Czytaj także

Goście XIII Festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:15
W audycji "Chopin osobisty" mówiliśmy o wydarzeniu, które odbędzie się w Warszawie w dniach 12-30 sierpnia. Słuchaliśmy też nagrań zaproszonych na niego pianistów.
rozwiń zwiń