Seong-Jin Cho: muzyka Chopina jest blisko do Bacha

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 11:50
- U Chopina ważna jest polifonia, zwłaszcza w tych utworach jak Ballada f-moll, Polonez-Fantazja czy Barkarola. Jego późne utwory są skomplikowane harmonicznie i złożone pod względem prowadzenia głosów - mówił w Dwójce zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Seong-Jin Cho: muzyka Chopina jest blisko do Bacha (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Seong-Jin_Cho
Seong-Jin_ChoFoto: Harald Hoffmann/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Seong-Jin Cho wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa". Pianista w rozmowie przed koncertem wyznał, że u polskiego kompozytora najbardziej ceni wyrafinowanie i nieoczywistość. - Uwielbiam pokazywać złożoność faktury i prowadzenia linii melodycznych głosów w dziełach Chopina. Jego muzyka nigdy nie jest łatwa.

W Warszawie Seong-Jin Cho wykonał chopinowski Koncert fortepianowy f-moll. Muzyk wyjaśnił, że grając to dzieło wyobraża sobie młodzieńcze zakochanie. - To utwór o miłości z jednej strony czystej, z drugiej pełnej pasji. W tym dostrzegam ważny element dla interpretacji tego utworu.

W audycji wirtuoz mówił o tym, jak znajomość historii Polski pomaga mu w zrozumieniu dzieł geniusza z Żelazowej Woli. Seong-Jin Cho zdradził też, że rozważa koncerty grane na dawnych fortepianach, musi być jednak spełniony pewien warunek.

***

Rozmawiał: Andrzej Sułek

Gość: Seong-Jin Cho (pianista)

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 21.18

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch/ac

Czytaj także

Seong-Jin Cho: moje interpretacje dojrzewają ze mną

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seong-Jin Cho. Koreańczyk nagrywa Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:40
Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy śmierci francuskiego kompozytora (25.03.2018) słuchaliśmy m.in. nagrań koreańskiego pianisty, który zarejestrował dla wytwórni Deutsche Grammophon kompozycje Debussy'ego. 
rozwiń zwiń