Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:09
- Powinno się poznawać jego muzykę, studiując źródła, przyglądając się osobowości kompozytora, jego życiu, powinno się czytać jego listy - mówił ukraiński pianista, jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa", o podejściu do twórczości wielkiego Polaka.   
Audio
  • Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Vadym Kholodenko
Vadym KholodenkoFoto: Ira Polyarnaya/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Jak zaznaczał Vadym Kholodenko, dzieło Chopina zajmuje w jego repertuarze jedno z centralnych miejsc. - Na początku nierozerwalnie związane to było z nauką u Very Gornostayevej. Osobiste poznanie Chopina pojawiło po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy zacząłem pracować nad muzyką Skriabina. Chopin jest z jednej strony mi bardzo bliski, był dla mnie, można powiedzieć, świętą postacią, to właśnie przekazała mi Vera Gornostayeva. Z drugiej strony pozostaje dla mnie zagadkowym kompozytorem, jeśli chodzi o interpretację - opowiadał pianista.

W rozmowie również m.in. o wykonywanym na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa" Koncercie fortepianowym fis-moll op. 20 Aleksandra Skriabina czy o współpracy z wielkimi dyrygentami.

***

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: Vadym Kholodenko (pianista)

Data emisji: 25.08.2018

Godzina emisji: 18.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

Czytaj także

Ludmil Angelov i odnaleziony koncert Moszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 12:51
- Uważam, że to prawdziwa perła w twórczości tak młodego kompozytora - podkreślał Ludmil Angelov, opowiadając o Koncercie fortepianowym h-moll Maurycego Moszkowskiego. Ceniony bułgarski pianista wykonał ten utwór na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń