Yaara Tal: trzeba przywrócić pamięć o Karolu Rathausie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:46
- Część jego muzyki nie miała szansy na sukces, była zbyt poważna, zbyt trudna. Ludzie nie chcieli mierzyć się z tak wymagającymi zagadnieniami słuchając muzyki - o twórczości zapomnianego dziś kompozytora mówiła w Dwójce izraelska pianistka.
Audio
  • Yaara Tal o twórczości Karola Rathausa (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Yaara Tal
Yaara TalFoto: materiały prasowe NIFC

Yaara Tal wykonała na festiwalu Chopin i jego Europa Koncert fortepianowy Karola Rathausa. Pianistka w wywiadzie udzielonym Dwójce opowiadała o swojej fascynacji twórczością tego kompozytora. - Kiedy dostałam propozycję występu w Warszawie zaczęłam poznawać biografię Rathausa. Poprosiłam o partyturę i już od pierwszej strony wiedziałam, że to wielka muzyka i wielki twórca, który nie opowiada o niewiele znaczących, codziennych wydarzeniach. On sięga do samego centrum, do sedna, do esencji.

W audycji Yaara Tal wyjaśniła, że twórczość Rathausa nie zdobyła zasłużonej sławy, ze względu na wojenne zawieruchy pierwszej połowy XX wieku. - On należał do ludzi, którzy nie potrafili się wypromować, trafić do szerszego odbiorcy, dać słuchaczom tego, czego potrzebowali. To samo działo się z malarzami i pisarzami czy poetami. Rathaus musiał uciekać z Europy do Ameryki, co też było dla niego bardzo trudne. Naprawdę uważam, że renesans tego kompozytora jest jeszcze przed nami.

Na czym polega fenomen twórczości Karola Rathausa, ale i trudność w interpretacji jego dzieł? - o tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Yaara Tal (pianistka)

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

bch


Czytaj także

Maciej Fortuna: dzięki muzyce na nowo odkryłem poezję Kazimiery Iłłakowiczówny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 15:15
- Zetknąłem sie z jej poezją na nowo za sprawą muzyki. Nie mówię tu nawet o utworach Szymanowskiego czy Lutosławskiego, którzy tworzyli do jej tekstów, ale o muzyce tworzonej do słów Kazimiery Iłłakowiczówny w sposób bardzo oryginalny, bardzo jazzowy - mówił w Dwójce trębacz jazzowy, kompozytor i producent muzyczny.
rozwiń zwiń