Charles Richard-Hamelin: wirtuozeria mnie nie pociąga

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 08:25
- To dla mnie bardzo ważne być szczęśliwym muzykiem i grać muzykę kameralną. Tyle mogę się z niej nauczyć, to naprawdę świetnie napisana muzyka - opowiadał w "Letnim Festiwalu Muzycznym" kanadyjski pianista.
Audio
  • Charles Richard-Hamelin (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Charles Richard-Hamelin
Charles Richard-HamelinFoto: Mat. prasowe/Elizabeth Delage

Cztery lata minęły od momentu zdobycia Srebrnego Medalu w konkursie Chopinowskim przez Charlesa Richarda-Hamelina. Jak podkreśla, jego życie bardzo się zmieniło od tamtej pory. - Na początku bałem się, że to potrwa tylko chwilę, rok, albo dwa i ludzie zapomną. Szczęśliwie jestem nadal zajęty i będę zajęty przez kolejnych kilka sezonów. Jestem bardzo szczęśliwy, że kariera się dalej rozwija - mówił.

Repertuar pianisty, to – jak sam to określił – prawdziwe potpourri: Mendelssohn, "barokowy" Enescu, wczesno impresjonistyczny Debussy i oczywiście Chopin. Nie wszystkie utwory są popisowe, jednak jak podkreślał muzyk, nie interesuje go sama wirtuozeria. - Może dlatego tak lubię Chopina, ponieważ u niego wirtuozeria podawana jest w sposób niezwykle wysmakowany - opowiadał Charles Richard-Hamelin.

Dlaczego pianista lubi grać muzykę kameralną? I jakie muzyczne plany ma Charles Richard-Hamelin? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: Charles Richard-Hamelin (kanadyjski pianista, laureat nagrody za najlepsze wykonanie Sonaty przyznanej przez im. Krystiana Zimermana na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2015 roku)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni Festiwal Muzyczny".

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alexandre Kantorow: trudność powinna być na usługach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń