Polskie Radio
Section05
Duszniki-Zdrój

"Z głową w górach" w Zieleńcu. Chopin i raj dla narciarzy

W ramach akcji "Z głową w górach", po Zakopanem i Karpaczu, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili Zieleniec będący częścią Dusznik-Zdroju. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" mówiliśmy m.in. o tamtejszych trasach zjazdowych i wyciągach, o tym, jak zadbać o formę przed wejściem na stok, o narciarstwie biegowym i snowboardzie, ale też o wyjątkowym Muzeum Papiernictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zieleniec Ferie zimowe zima narty Fryderyk Chopin papier Duszniki-Zdrój

Dang Thai Son w Dusznikach-Zdroju: tu gramy dla ludzi, których kochamy

- Wracam do repertuaru klasycznego. W moim wieku – a przekroczyłem już sześćdziesiątkę – to dobra droga. Czas pomału wracać do klasyki... - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Dang Thai Son, pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). W poniedziałkowy wieczór (8.08) wystąpił na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dang Thai Son Dwójka Róża Światczyńska Fryderyk Chopin Bruce (Xiaoyu) Liu

Festiwal w Dusznikach i zwycięzcy Konkursów Chopinowskich

77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju rozpoczął się od recitali dwóch zwycięzców Konkursów Chopinowskich - Bruce’a Liu i Rafała Blechacza, wraz z którym wystąpiła Bomsori Kim. Koncert duetu zachwycił festiwalową publiczność, która nagrodziła wykonawców gorącą owacją. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Duszniki-Zdrój Bruce (Xiaoyu) Liu Rafał Blechacz Piotr Paleczny Wolfgang Amadeusz Mozart Jan Sebastian Bach

Piotr Paleczny: "Nokturny" to wyjątkowe muzyczne spotkania w Dusznikach

- "Nokturny" to specjalne koncerty podczas naszego festiwalu. To swego rodzaju niespodzianka, gdyż do końca nie wiemy, którzy z pianistów wezmą udział w tym specjalnym, całkowicie charytatywnym występie. Z olbrzymią wdzięcznością wspominam artystów, którzy znając jego warunki, spotykają się w tym muzycznym salonie. Tworzy się niepowtarzalna atmosfera - mówił na antenie Dwójki Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Piotr Paleczny Róża Światczyńska Roch Siciński

Bomsori Kim: występ na festiwalu w Dusznikach to dla mnie zaszczyt

- Koncerty w Polsce zawsze są niesamowite. Duszniki mają szczególny związek z Chopinem, dlatego to jego utwory zagraliśmy na bis, a wykonując jego Nokturn cis-moll byłam zestresowana. Grają go tutaj niemal wszyscy pianiści, a ja jestem tylko skrzypaczką zaproszoną na ten festiwal. Dzięki Rafałowi Blechaczowi przeżyłam wspaniałe chwile na estradzie, a publiczność reagowała na to, co wspólnie jej zaoferowaliśmy - mówiła na antenie Dwójki południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim tuż po koncercie podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska Rafał Blechacz Dwójka Duszniki-Zdrój skrzypce Fryderyk Chopin KULTURA

Rafał Blechacz: współpraca z Bomsori Kim dała mi bardzo dużo

- W muzyce trzeba szukać różnych inspiracji, nie można zamykać się tylko w swoim świecie. Podczas koncertów solowych inaczej rozumiem frazy, wyobrażam sobie, jak mogłyby zabrzmieć w wykonaniu na innym instrumencie. W graniu z orkiestrą mam także większą świadomość dialogów, ta współpraca z Bomsori Kim mnie bardzo inspiruje, chciałbym ją kontynuować w przyszłości - mówił na antenie Dwójki znakomity pianista Rafał Blechacz.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Blechacz Dwójka Fryderyk Chopin fortepian muzyka klasyczna Duszniki-Zdrój KULTURA Marcin Majchrowski

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dwójka Marcin Majchrowski fortepian muzyka klasyczna Bruce (Xiaoyu) Liu Piotr Paleczny KULTURA

Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian muzyka klasyczna Duszniki-Zdrój KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

Antonio Pompa-Baldi: muzyka musi mieć narrację

– Muzyka nowoczesna zależy od osobistych upodobań. Sam nie przepadam za muzyką serialną ani dodekafoniczną, za taką, która nie kładzie większego nacisku na wartość melodyczną. Bo muzyka musi skupiać się na obrazach i kolorach, w przeciwnym razie, jeśli to tylko matematyka, nie ma dla mnie dużej wartości – mówił w Dwójce Antonio Pompa-Baldi, amerykańsko-włoski pianista, który wystąpił podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska Duszniki-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Dwójka Marcin Majchrowski

Nikita Mndoyants: Duszniki to miejsce szczególnie mi bliskie

- Po raz pierwszy gościłem w Dusznikach-Zdroju w 2008 roku, po zwycięstwie w Konkursie im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Byłem bardzo młody i przeżywałem, że mogę zagrać obok tak znakomitych artystów. Ogromnie się ucieszyłem, że znów mogę wrócić do tego cudownego miejsca, z którym wiąże się tyle pięknych wspomnień - mówił rosyjski pianista Nikita Mndoyants, jeden z uczestników tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA

Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Antonio Pompa-Baldi oczarował wszystkich"

- Był tak szczodry podczas swojego występu, że zaoferował nam nie tylko własne opracowanie muzyki Respighiego, ale także cudownie zagrane "Zaułki miłości" Poulenca, czym przeniósł nas w atmosferę, jeżeli nie paryskiego salonu, to miejsca z mniej zobowiązującą atmosferą. Zostało to przyjęte z ogromnym entuzjazmem - tak Róża Światczyńska podsumowała jeden z występów Antonia Pompa-Baldiego podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Dwójka Róża Światczyńska Paweł Siwek Duszniki-Zdrój