Polskie Radio
Section05
Duszniki-Zdrój

"Dawno, dawno temu". Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w XVI-wiecznym młynie papierniczym, w którym nie tylko poznamy historię papieru i papiernictwa, zobaczymy dawne urządzenia produkcyjne czy materiały piśmiennicze sprzed stuleci. O działalności muzeum mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Izabela Mieczkowska z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski Duszniki-Zdrój muzeum Ferie zimowe

Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Dobiegła końca 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W Klasycznym "Lecie z Radiem" Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali to wydarzenie. Zaprosiliśmy też na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Duszniki-Zdrój

"Warto tutaj być". Adam Rozlach o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

W Dusznikach-Zdroju trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Każdego roku swoją obecnością uświetniają go pianiści utytułowani oraz ci, którzy dopiero wstępują w szeregi pianistów najwybitniejszych. Ich występy, które potrwają do 12 sierpnia, śledzi Adam Rozlach. - Jest tu dużo, dużo muzyki. Występują ci dojrzali, utytułowani pianiści, ale także ci młodzi. To naprawdę ogromny walor - podkreśla dziennikarz radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Adam Rozlach Duszniki-Zdrój muzyka klasyczna Festiwal Chopinowski

Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Irena Poniatowska Duszniki-Zdrój Marcin Majchrowski MUZYKA Dwójka muzykolog

Francesco Piemontesi: Duszniki uwierzyły we mnie jako jeden z pierwszych festiwali

- Po raz pierwszy byłem tutaj dokładnie 20 lat temu. Duszniki były jednym z pierwszych międzynarodowych festiwali, który we mnie uwierzył, kiedy moje CV było wciąż jeszcze niezapisaną kartą. Nie miałem wówczas bogatego życiorysu, a oni ponawiali zaproszenia. Jestem więc bardzo wdzięczny festiwalowi i dlatego wciąż tu powracam - mówił w Dwójce Francesco Piemontesi. Szwajcarski pianista wystąpił na inaugurację tegorocznego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Fryderyk Chopin Róża Światczyńska Dwójka Duszniki-Zdrój MUZYKA

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Dwójka Duszniki-Zdrój Paweł Siwek Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Lidia Grychtołówna

"Z głową w górach" w Zieleńcu. Chopin i raj dla narciarzy

W ramach akcji "Z głową w górach", po Zakopanem i Karpaczu, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili Zieleniec będący częścią Dusznik-Zdroju. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" mówiliśmy m.in. o tamtejszych trasach zjazdowych i wyciągach, o tym, jak zadbać o formę przed wejściem na stok, o narciarstwie biegowym i snowboardzie, ale też o wyjątkowym Muzeum Papiernictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zieleniec Ferie zimowe zima narty Fryderyk Chopin papier Duszniki-Zdrój

Dang Thai Son w Dusznikach-Zdroju: tu gramy dla ludzi, których kochamy

- Wracam do repertuaru klasycznego. W moim wieku – a przekroczyłem już sześćdziesiątkę – to dobra droga. Czas pomału wracać do klasyki... - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Dang Thai Son, pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). W poniedziałkowy wieczór (8.08) wystąpił na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Dang Thai Son Dwójka Róża Światczyńska Fryderyk Chopin Bruce (Xiaoyu) Liu