Wojciech Koprowski: gra kameralna to dialog

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 08:19
- Pomimo niuansów i takich bardzo ulotnych emocji, które są w muzyce Schuberta, idiom radości grania razem jest dla nas bardzo wyczuwalny na scenie i podczas próby - opowiadał w "Letnim Festiwalu Muzycznym" skrzypek, członek zespołu Meccore String Quartet.
Audio
  • Meccore String Quartet o graniu muzyki kameralnej (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Meccore String Quartet
Meccore String QuartetFoto: Mat. prasowe/Arkadiusz Berbecki

Meccore String Quartet, założony w 2007 roku, uważany jest za jeden z najbardziej interesujących kwartetów smyczkowych. Zespół podbija serca melomanów Europy i Ameryki występując w prestiżowych salach koncertowych i na światowych festiwalach. W czwartek 8 sierpnia wystąpił w kwintecie razem z Charlesem Richardem-Hamelinem podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, prezentując utwory Franciszka Schuberta i Edwarda Griega.

- Wszystko, co związane jest z graniem kameralnym, taki dialog pomiędzy czwórką, czy większą ilością osób, jest nam oczywiście bliski i faktycznie, u Schuberta czuć radość ze wspólnego grania. Kwintet, który gramy w Dusznikach, jest tego przykładem - mówił Wojciech Koprowski, skrzypek.

Jak muzycy podkreślali zgodnie, spotkanie na scenie z Hamelinem to nie był ich pierwszy występ kwintetowy. W ostatnim czasie zagrali m.in. z Rafałem Blechaczem w paryskiej filharmonii. Dodali, że Charles Richard-Hamelin jest bardzo elastycznym kameralistą i preferuje bardziej szczegółowe podejście do interpretacji utworów. - Sposób pracy nad utworem preferuje taki, jak my - wspominali.

Spotkania z którymi muzykami kwartet uważa za najcenniejsze? I jak wygląda praca w kwartecie? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Aleksandra Bryła, Michał Bryła, Wojciech Koprowski, Tomasz Daroch (zespół Meccore String Quartet)

Data emisji: 8.08.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni Festiwal Muzyczny".

am

Czytaj także

Charles Richard-Hamelin: wirtuozeria mnie nie pociąga

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 08:25
- To dla mnie bardzo ważne być szczęśliwym muzykiem i grać muzykę kameralną. Tyle mogę się z niej nauczyć, to naprawdę świetnie napisana muzyka - opowiadał w "Letnim Festiwalu Muzycznym" kanadyjski pianista.
rozwiń zwiń