Tobias Koch: polska muzyka XIX wieku jest piękna i dopracowana

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:05
- "Pożegnanie ojczyzny" Ogińskiego to ikoniczny utwór, który zawsze, również wówczas, gdy gram go w domu, wyciska mi łzę z oka - opowiadał gość audycji "Letni Festiwal Muzyczny", ceniony niemiecki pianista.
Audio
  • Rozmowa z Tobiasem Kochem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Tobias Koch
Tobias KochFoto: Mat. prasowe/Philip Lethen

Tobias Koch debiutował na festiwalu Chopin i jego Europa w 2013 roku. Od tamtej pory jest stałym gościem tego wydarzenia. W rozmowie podczas audycji "Letniego Festiwalu Muzycznego" opowiadał, że polską muzykę poznał jeszcze w latach 70. kiedy popularny był duet Marek i Wacek. Kilka lat później zaczął zaznajamiać się z innymi polskimi twórcami, m.in. z Chopinem. Jednak artysta podkreśla, że bogactwo naszej muzyki XIX wieku poznał dopiero dzięki Stanisławowi Leszczyńskiemu, dyrektorowi artystycznemu festiwalu Chopin i jego Europa. - Kiedy po raz pierwszy nawiązaliśmy kontakt i pan dyrektor zaproponował mi zaprezentowanie polskiego programu, byłem przekonany, że będę miał do wykonania Lutosławskiego, Pendereckiego czy Szymanowskiego. Jakież było moje zdziwienie, kiedy otworzywszy kopertę z Warszawy, znalazłem w środku partytury Kurpińskiego, Ogińskiego i innych. Wtedy się zaczęło - wspominał pianista.

Co ciekawe, Tobias Koch ma na swoim koncie m.in. płytę z muzyką polską XIX wieku zatytułowaną "Pożegnanie Ojczyzny", na której znajduje się m.in. utwór Michała Kleofasa Ogińskiego o tym samym tytule. Pianista zaznacza, że jest to muzyka wyraziście opisowa, posiadająca bardzo poważny charakter, ponieważ opowiada o stracie. Jednak taki nastrój ówczesnych kompozycji jest zrozumiały, ponieważ Polski nie było wtedy na mapie Europy. - To jeden z powodów, dla których polska muzyka z tego okresu jest tak piękna i tak dopracowana. Jej twórcy poważnie podchodzili do sprawy, bo brali na warsztat tematykę bardzo bliską ich sercom - wyjaśniał artysta.

Jak Tobias Koch odnajduje się w muzyce Fryderyka Chopina? Czy muzyk ma jakieś granice repertuarowe? I jakie jest jego najwieksze marzenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Tobias Koch (pianista)

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 21.00

am

Czytaj także

Mozart w wykonaniu Kristiana Bezuidenhouta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 19:33
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zaprosiliśmy na transmisję koncertu cenionego pianisty, który już wielokrotnie występował podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". Tym razem zaprezentował utwory cenionego klasyka wiedeńskiego, a towarzyszyła mu Orkiestra XVIII Wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elsner, Chopin i Beehtoven w wykonaniu Hofkapelle München

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:57
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszamy na transmisję z festiwalu "Chopin i jego Europa". Zagra okriestra z Monachium, której na fortepianie historycznym towarzyszył będzie Tobias Koch.
rozwiń zwiń