REKLAMA

150. rocznica urodzin Claude'a Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 00:37
Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania dwóch koncertów z Festiwalu BBC Proms w Londynie, podczas których zagrano również dzieła francuskiego mistrza.
Claude  Debussy
Claude Debussy Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM

"Bezkompromisowy i niepokorny Debussy już od najwcześniejszych lat wymykał się wszelkim konwencjom i jawnie występował przeciwko zastałym formom muzycznym, przyprawiając o zakłopotanie swoich nauczycieli w Konserwatorium" - przypominał w swoim szkicu o francuskim impresjoniście Andrzej Osiński. "Motywy przewodnie, dramatyzm, gęsta literacka i filozoficzna atmosfera, romantyczne uniesienia, patos oraz skomplikowana chromatyka, którym ulegać zaczęła (...) muzyka francuska, ustąpiły w twórczości Debussy’ego niesłychanej prostocie wyrazu, klarowności, przejrzystości konstrukcji i naturalności. Melodia, rozbita na krótkie, urywane impresje, poddana zostaje harmonii i rytmowi, kształtującym teraz cały utwór, a barwne, subtelne dźwięki, migocące niczym plamy na obrazach Moneta lub Renoira, mnożą się, nakładają na siebie i wzajemnie przenikają. Cała struktura lśni i faluje, zachowując zadziwiającą spójność i płynność, dysponując przy okazji czymś nieuchwytnym i niewypowiedzianym, czymś, co przekracza bezpośredni, naturalistyczny obraz przyrody, i przenika do głębi ludzkiego ducha, poruszając ukryte w nim tajemnice...".

André
André Marcel Baschet, portret Claude'a Debussy'ego, 1884 r. Wikimedia/domena publiczna

W dniu sto pięćdziesiątej rocznicy urodzin jednego z największych kompozytorów francuskich zapraszamy do wysłuchania dwóch koncertów z Festiwalu BBC Proms w Londynie, podczas których zagrano między innymi dzieła mistrza. Ponadto w cyklu "Molo melomana" Agata Kwiecińska prezentuje codziennie, do piątku, muzykę Debussy'ego, w niedzielę zaś, w "Ćwiczeniach z myślenia", zada Państwu kilka pytań dotyczących kompozytora. W środowej "Płycie na lato" natomiast wysłuchamy fragmentów płyty, na której Orkiestra Symfoniczna w Montrealu pod kierunkiem Charles'a Dutoit wykonuje "La mer" i nokturny Calude'a Debussy'ego. Płytę będzie można również wygrać!

Claude
Claude Debussy przy pianinie, 1893 r. Wikimedia/domena publiczna

Koncert z Festiwalu BBC Proms (Cadogan Hall, Londyn. 6.08.2012)
Jennifer Pike – skrzypce, Nicolas Altstaedt – wiolonczela, Igor Levit – fortepian
Program: Claude Debussy Sonata na skrzypce i fortepian g-moll; Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll; Maurycy Ravel Trio fortepianowe a-moll

22 sierpnia (środa), godz. 13.00 

Joanna MacGregor i Narodowa Orkiestra Walijska BBC pod dyrekcją Ryana Wiggleswortha na Festiwalu BBC Proms w Londynie (26.07.2012, Royal Albert Hall)
Edward Elgar In the South op. 50; Hugh Wood Koncert fortepianowy; Maurice Ravel Barka na oceanie z cyklu Zwierciadła; Claude Debussy (opr. na orkiestrę: Hugh Wood) Zatopiona katedra; Morze, wyk. Joanna MacGregor – fortepian, Narodowa Orkiestra Walijska BBC, dyr. Ryan Wigglesworth

22 sierpnia (środa), godz. 19.00 

Zapraszamy!


Czytaj także

"La mer" i nokturny Calude'a Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 15:40
Utwory francuskiego kompozytora wykona Orkiestra Symfoniczna w Montrealu pod kierunkiem Charles'a Dutoit.
rozwiń zwiń