Czy samotność zawsze jest udręką?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:00
Gościem audycji był psychoanalityk Krzysztof Srebrny, który opowiadał o różnych odcieniach samotności.
W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym... (zdj. ilustracyjne)
W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym... (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay.com/BarnImages/domena publiczna

Dla współczesnego człowieka samotność ma znaczenie negatywne. W poszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym. Owszem, niekiedy ma destruktywny wpływ na psychikę człowieka, zwłaszcza jeśli jest wymuszona. Istnieje jednak jej drugie oblicze.


Posłuchaj
51:28 Dwójka rachunek myśli 4.02.2017.mp3 Czy samotność zawsze jest udręką? (Rachunek myśli/Dwójka) 

Genialni artyści i naukowcy częstokroć tworzyli swoje największe dzieła z dala od innych. I - jak sami pisali - to właśnie dzięki samotności zyskiwali wewnętrzny spokój. Kiedy zatem samotność nam sprzyja, a kiedy prowadzi do nieszczęścia? Odpowiedź w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Krzysztof Srebrny (psychoanalityk)

Data emisji: 4.2.2017

Godzina emisji: 23.00

mz/jp

Zobacz więcej na temat: psychologia Michał Nowak
Czytaj także

Żyj chwilą! Tylko co to właściwie znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 21:00
Czy życie chwilą wiąże się z rezygnacją z dążenia do dalekosiężnych celów? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszukiwanie samego siebie? Narcyz u psychoanalityka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:00
W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o narcyzmie - jednym z najpopularniejszych, ale też i najbardziej wieloznacznych pojęć w psychoanalizie.
rozwiń zwiń