X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samotność - ta pożądana i ta nie do zniesienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Mówiąc o samotności, mamy na myśli z jednej strony coś niezwykle ważnego i pozytywnego. Ale z drugiej: coś, co wiąże się czasami z ogromnym bólem - przypominał psychoanalityk Krzysztof Srebrny w audycji o różnych odcieniach stanu "bycia samemu".
Audio
  • Kiedy samotność nam sprzyja, a kiedy prowadzi do nieszczęścia? (Rachunek myśli/Dwójka)
W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym... (zdj. ilustracyjne)
W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym... (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay.com/BarnImages/domena publiczna

Krzysztof Srebrny Czasami samotność, która wydaje się wyborem, jest w gruncie rzeczy ucieczką przed cierpieniem, jakie niesie życie 

Ta pozytywna strona samotności, opowiadał gość Dwójki, ujawnia się wówczas, gdy potrafimy być w jakimś sensie autonomiczni, czuć odrębność, gdy umiemy tęsknić za bliskimi. I, co istotne, w twórczy dla siebie sposób spędzać samemu ze sobą czas.

Ale jeśli samotność nie jest odrębną, potrzebną człowiekowi przestrzenią, a staje się egzystencjalnym problemem, niemożnością nawiązania dobrych dla siebie wymian z innymi - wtedy staje się źródłem cierpienia.

Czy ten drugi stan jest przynależny kondycji ludzkiej i - jesteśmy na niego skazani? O jakich "historiach samotności" opowiadali słuchacze Dwójki? Jakich porad udzielali? Krzysztof Srebrny zwrócił podczas rozmów uwagę, że czasami ci, którzy "dobrze wypadają" w mediach społecznościowych, otaczają się ludźmi - tak naprawdę są potwornie samotni.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Krzysztof Srebrny (psychoanalityk)

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 23.00

jp/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żyj chwilą! Tylko co to właściwie znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 21:00
Czy życie chwilą wiąże się z rezygnacją z dążenia do dalekosiężnych celów? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwanie samego siebie? Narcyz u psychoanalityka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:00
W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o narcyzmie - jednym z najpopularniejszych, ale też i najbardziej wieloznacznych pojęć w psychoanalizie.
rozwiń zwiń