Samotność - ta pożądana i ta nie do zniesienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Mówiąc o samotności, mamy na myśli z jednej strony coś niezwykle ważnego i pozytywnego. Ale z drugiej: coś, co wiąże się czasami z ogromnym bólem - przypominał psychoanalityk Krzysztof Srebrny w audycji o różnych odcieniach stanu "bycia samemu".
Audio
  • Kiedy samotność nam sprzyja, a kiedy prowadzi do nieszczęścia? (Rachunek myśli/Dwójka)
W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym... (zdj. ilustracyjne)
W powszechnej opinii wszechstronne kontakty zapewniają nie tylko powodzenie, lecz także poczucie wewnętrznej harmonii, spełnienia i szczęścia. Samotność nie jest jednak pojęciem jednoznacznym... (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay.com/BarnImages/domena publiczna

Krzysztof Srebrny Czasami samotność, która wydaje się wyborem, jest w gruncie rzeczy ucieczką przed cierpieniem, jakie niesie życie 

Ta pozytywna strona samotności, opowiadał gość Dwójki, ujawnia się wówczas, gdy potrafimy być w jakimś sensie autonomiczni, czuć odrębność, gdy umiemy tęsknić za bliskimi. I, co istotne, w twórczy dla siebie sposób spędzać samemu ze sobą czas.

Ale jeśli samotność nie jest odrębną, potrzebną człowiekowi przestrzenią, a staje się egzystencjalnym problemem, niemożnością nawiązania dobrych dla siebie wymian z innymi - wtedy staje się źródłem cierpienia.

Czy ten drugi stan jest przynależny kondycji ludzkiej i - jesteśmy na niego skazani? O jakich "historiach samotności" opowiadali słuchacze Dwójki? Jakich porad udzielali? Krzysztof Srebrny zwrócił podczas rozmów uwagę, że czasami ci, którzy "dobrze wypadają" w mediach społecznościowych, otaczają się ludźmi - tak naprawdę są potwornie samotni.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Krzysztof Srebrny (psychoanalityk)

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 23.00

jp/ei

Czytaj także

Żyj chwilą! Tylko co to właściwie znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 21:00
Czy życie chwilą wiąże się z rezygnacją z dążenia do dalekosiężnych celów? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszukiwanie samego siebie? Narcyz u psychoanalityka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:00
W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o narcyzmie - jednym z najpopularniejszych, ale też i najbardziej wieloznacznych pojęć w psychoanalizie.
rozwiń zwiń