"Bachantki". Dramat o obłędzie i zatraceniu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 10:00
- Eurypides podjął temat szaleństwa, które ogarnia społeczeństwo. "Bachantki" to dramat o zaślepieniu, klęsce i wygnaniu, którego początkiem jest zanegowanie istniejącego porządku społecznego, porządku mitu i religii - mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
Audio
  • Analizujemy "Bachantki" Eurypidesa (Rachunek myśli/Dwójka)
XIX-wieczne wyobrażenie bachantek na obrazie Women of Amphissa Lawrencea Almy-Tademy
XIX-wieczne wyobrażenie bachantek na obrazie Women of Amphissa Lawrence'a Almy-TademyFoto: Wikipedia/domena publiczna

W audycji "Rachunek myśli" pochyliliśmy się nad najbardziej ekstatycznym dramatem starożytności, a zarazem ostatnią tragedią Eurypidesa. "Bachantki" to opowieść o napięciu pomiędzy racjonalnością, a bakchicznym szałem, a także o relacji pomiędzy świadomością i nieświadomością.

- Młody król po przejęciu władzy nie dokonuje zwykłej negacji istniejącego stanu rzeczy. On odrzuca normy będące wobec niego transcendentne i ogłasza się źródłem wszelkich zasad. Wyłania z siebie samego świat norm, które są zaprzeczeniem tego wszystkiego, co wypracowała jego kultura, przodkowie. To droga do samozagłady - powiedział dr Cezary Żechowski.

Kogo i dlaczego dotyka szaleństwo w dramacie Eurypidesa? Czy ścieżka obłędu nakreślona w tej tragedii ma znaczenie uniwersalne? O tym w nagraniu audycji.

*** 

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Cezary Żechowski (psychoterapeuta)

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Czytaj także

Odwieczny podział na pozór i istotę

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 15:43
Temat tego, co nas zwodzi i zakrywa istotę rzeczy jest obecny w myśli europejskiej od jej początków. W audycji rozmawialismy o roli pozorów w naszym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Heidegger – filozof, samozwańczy prorok, członek NSDAP

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 15:42
Pierwszy po wakacjach "Rachunek myśli" poświęcony był jednemu z najważniejszych współczesnych myślicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mądrość według prof. Wiesława Łukaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 10:10
- Po pierwsze wiedza: prawdziwa, szeroka, różnoroda i zintegrowana. Potrzeba jej, żeby tworzyć coś, co na co dzień nazywa się światopoglądem, a co można by nazwać obrazem świata i własnej osoby. W grę wchodzą jednak jeszcze rozmaite inne rzeczy, np. zdolność do radzenia sobie z niepewnością - mówił w Dwójce autor książki "Mądrość i różne niemądrości".
rozwiń zwiń