Sprawiedliwość. Platońska wizja społeczeństwa idealnego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 10:30
- Platon zadał pytanie, czym jest sprawiedliwość. Kara lub nagroda za wzorowe życie doczesne to myślenie kultury, które reprezentuje Kefalos. To wykształcony reprezentant pokolenia, które ma do zaproponowania tylko korzyść z posiadania pieniędzy – mówiła prof. Dorota Zygmuntowicz.
Audio
  • Wokół pierwszej księgi "Państwa" Platona (Rachunek myśli/Dwójka)
Posągi Platona i Sokratesa
Posągi Platona i SokratesaFoto: Anastasios71/shutterstock.com

W "Rachunku myśli" wróciliśmy do naszego platońskiego cyklu i rozmawialiśmy o pierwszej księdze "Państwa". W tekście tym Platon głosem Sokratesa przedstawia swoją wizję idealnego społeczeństwa. Zadaje pytania dotyczące struktur państwa, ale tak naprawdę o istotę sprawiedliwości, o wartości charakteryzujące idealną społeczność i człowieka w ogóle. Razem z naszymi gośćmi - prof. Dorotą Zygmuntowicz, prof. Piotrem Nowakiem i dr. Andrzejem Serafinem - ponowiliśmy platońską dyskusję, która dała początek wizji świata rządzonego przez filozofów.

Czy pierwszą księgę Państwa można traktować jako dzieło autonomiczne, czy też jako prolog do zasadniczych wywodów o sprawiedliwości Platona w dalszych częściach dialogu? Czy rozumienie sprawiedliwości jako sposobu takiego życia, by po śmierci spotkała nas nagroda jest według Platona do obronienia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uczta". Platońska droga do szczęścia i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:00
- Sokrates to ktoś taki, kto wnosi do życia konieczny optymizm. Dla niego wszystko pozostaje kwestią do rozważenia. Zło jest wynikiem niedostatecznego rozumowania, a śmierć jest tylko innym odcieniem życia – mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tristan i Izolda" i filozoficzna koncepcja miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:00
- To cała magia miłości romantycznej. Opowieść mówi o uczuciu, które pojawia się nagle, ogarnia dwoje ludzi i wypełnia całe ich życie. Ta miłość nigdy się nie kończy, ale obojgu nie uda się zbudować trwałego związku osadzonego w realnym życiu – mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń