Hannah Arendt, czyli pochwała myślenia

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:08
W audycji rozmawialiśmy z prof. Piotrem Nowakiem, autorem książki "Przemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt".
Audio
  • Rozmowa z prof. Piotrem Nowakiem, autorem książki "Przemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt" (Rachunek myśli/Dwójka)
Hannah Arendt w 1970 roku
Hannah Arendt w 1970 rokuFoto: PAP/UPPA/Photoshot

Hannah Arendt w 1963 roku wydała książkę "Eichmann w Jerozolimie", publikację opisującą proces jednego z niemieckich nazistowskich zbrodniarzy. Wprowadziła polemikę i refleksję nad ludobójstwem popełnionym przez nazistowskich Niemców na nowe tory, jednocześnie stając się obiektem krytyki ze strony międzynarodowej społeczności żydowskiej. 

W audycji rozmawialiśmy o relacji przemocy i władzy, o stosunku do tradycji, a także o znaczeniu myślenia i sensie okrucieństwa i władzy.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Piotr Nowak

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 23.00

at/pg

Czytaj także

O zmysłowym doświadczaniu świata

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:28
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytania, dlaczego niektóre przedmioty nam się podobają, a inne nie i jakie czynniki decydują o pięknie dzieła sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowożytna rewolucja w myśleniu, czyli narodziny podmiotu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 13:00
W "Rachunku myśli" zastanawialiśmy się nad niezwykle istotnym zwrotem w myśleniu, który dokonał się u progu nowożytności.
rozwiń zwiń