Polskie Radio
Section05
sztuki wizualne

Kinomural 2023. Zbliża się audiowizualne show we Wrocławiu

Już niedługo ściany wrocławskich budynków zamienią się w nocną, plenerową galerię. - Program Kinomuralu pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata "na żywo", poza przestrzenią internetu  - mówi Bartek Bartos, dyrektor imprezy i jeden z pomysłodawców wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM kino Kasia Dydo performance Wrocław Katarzyna Dydo sztuki wizualne

Festiwal Sztuk Performatywnych w Płocku. "Każdy z nas nosi w sobie własne opowieści"

- Na festiwalu pojawi się pięćdziesięciu artystów z siedemnastu krajów. Hasło "Opowieści" otwiera nas na ludzi, każdy z nas je w sobie nosi i chętnie się nimi dzieli, a także ich słucha. Nie chodzi tylko o słowa, ale również o dźwięki, gesty i ruch - mówiła w Dwójce Małgorzata Sady, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  sztuki wizualne Dwójka Jakub Jamrozek SZTUKA

Ironia, nożyczki, klej i przyjaciele. Wyklejanki Wisławy Szymborskiej

"Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką" - te słowa, według świadectwa Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej, poetka powtarzała przez 40 lat każdej jesieni, gdy zaczynała pracę nad wyklejanymi pocztówkami własnego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska humor HISTORIA historia Polski poezja wiersze sztuki wizualne galeria SZTUKA Michał Rusinek prace plastyczne

◑ Nocny reportaż: Przemysław Danowski | UMFC VR

Przemysław Danowski to artysta interdyscyplinarny, wielokrotnie nagradzany performer i kompozytor, mieszkający w Warszawie. Jest znany jako Metamuzyk. Jest wykładowcą i badaczem na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest również wykładowcą gościnnym w Pracowni Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przemysław jest ekspertem w dziedzinie dźwięku przestrzennego, interaktywnym projektancie i reżyserze dźwięku. Współzałożył kreatywną grupę INEXSISTENS wraz z Jakubem Wrublewskim i Andrijem Isakowem. Jest kompozytorem muzyki do gier komputerowych, spektakli teatralnych, filmów i multimedialnych, a także multiinstrumentalistą, producentem muzycznym i DJ-em. Przemysław jest twórcą i kuratorem stałej wystawy projekcji UMFC VR. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na temat projektowania dźwięku w przestrzeni 3D.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą KULTURA muzyka współczesna Warszawa muzyka elektroniczna sztuki wizualne

Stryjeńska. 47. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka