Polskie Radio
Section05
sztuki wizualne

Stryjeńska. 46. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Solarium Nowego Teatru. Sztuki wizualne w zastępstwie słońca

- Dyrektorka Nowego Teatru Karolina Ochab zwróciła się do mnie z prośbą, żeby spróbować pomyśleć o tym programie jako takim plastrze, który można sobie przykleić na ranę, lub jako o uścisku, który jest zdecydowanie nam wszystkim potrzebny - mówił w "Wybieram Dwójkę" Michał Grzegorzek, kurator odpowiedzialny za program sztuk wizualnych Nowego Teatru w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Teatr Dwójka sztuki wizualne Jakub Jamrozek SZTUKA

Postać Zofii Stryjeńskiej. "Musiała przebrać się za chłopca, żeby studiować"

- Trafiła na studia do Monachium chociaż jako kobieta nie powinna i dlatego wpadła na koncept, aby przeprać się za chłopca i w 1911 roku ścięła włosy i podając się za swojego brata Tadeusza rozpoczęła studia - powiedziała o początkach Zofii Stryjeńskiej jedna z prowadzących audycję "Polski", Maryna Miklaszewska. Postać słynnej polskiej malarki przybliżyła także Magdalena Merta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo sztuki wizualne Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Zofia Stryjeńska niepodległość HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Online, czyli kultura w czasach epidemii

- Na przeniesieniu kultury do internetu najbardziej tracą sztuki wizualne. Kino jest sztuką "płaską", możemy je podziwiać na ekranach monitorów. Przeniesienie rzeźby i malarstwa do sieci nie jest już tak oczywiste - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Gośćmi byli również dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski oraz filmoznawca dr Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA internet koronawirus kino TEATR sztuki wizualne