Superbohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 13:44
Mimo rozmaitych perypetii mają się świetnie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że postacie w kolorowych trykotach zdominowały ekrany kin, telewizorów i komputerów, poszerzając swoje, oryginalnie komiksowe, terytorium o współczesne media, świeże interpretacje oraz o nowe grupy odbiorców.
Czy przygodysuperherosówmówią coś istotnego o naszym świecie?
Czy przygody superherosów mówią coś istotnego o naszym świecie?  Foto: shutterstock/Malchev

Kim jednak są te cudaczne postacie, skąd przybyły i co najważniejsze, po co w ogóle się tu znalazły? W jakim stopniu ich popularność jest prostą konsekwencją gigantycznej machiny promocyjnej przemysłu rozrywkowego? A może przygody superherosów mówią coś istotnego o naszym świecie?  

Gościem audycji był dr Tomasz Żaglewski z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii i teorii narracji superbohaterskich - przede wszystkim w obrębie medium komiksowego, ale także w obszarze badań komparatystycznych i transmedialnych.
  
"Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Mediami oraz Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej »Trickster«". Publikowałem w wielu polskich oraz międzynarodowych pismach naukowych" - pisze o sobie badacz. "Jestem także autorem pierwszej polskiej monografii na temat współczesnych filmowych adaptacji komiksu pt. »Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego« (Warszawa 2017). Obecnie pracuję nad książką, która koncentrować się będzie na genezie fenomenu superbohaterów i pierwszych medialnych realizacjach tego typu opowieści".


Posłuchaj
61:05 2022_01_08 22_59_23_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Co przygody superherosów mówią coś istotnego o naszym świecie? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Tomasz Żaglewski (Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 8.01.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Człowiek-nietoperz kończy 80 lat. Wciąż pobudza wyobraźnię i ma wielki wpływ na popkulturę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:38
- Batman wciąż jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie, choć w zasadzie od początku jest archetypem antybohatera - powiedział Marcin Zwierzchowski z "Nowej Fantastyki". Pierwszy komiks z Batmanem ukazał się w 1939 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damian Jankowski: jest zapotrzebowanie na współczesną mitologię

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 09:51
Za tydzień na ekrany kin na całym świecie wchodzi ostatnia część "Avengersów" – "Avengers: Koniec gry". Skąd bierze się tak gigantyczny sukces kina opartego na komiksach? Czy potrzebujemy nowej mitologii i popkulturowych bóstw? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił Damian Jankowski z portalu i magazynu "Więź".
rozwiń zwiń