REKLAMA

Dlaczego palimy się ze wstydu?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 17:00
O wstydzie sporo mówiło się ostatnio w kontekście niewystarczających reakcji rozmaitych gremiów, państw i instytucji na rosyjską napaść na Ukrainę. Ta perspektywa z jednej strony zakłada wspólną wizję ładu, z drugiej rozlicza z reakcji na jego przekroczenie. Gościem kolejnej odsłony "Rachunku myśli" był prof. Zbigniew Stawrowski, filozof z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dyrektor Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.
Wstyd, który odczuwamy, ma wiele wymiarów
Wstyd, który odczuwamy, ma wiele wymiarówFoto: SvetaZi/Shutterstock

Wstyd. Pali nas na tyle srodze, że czasem z jego powodu chcemy się zapaść pod ziemię. Nie świadczy to jednak tylko o naszej słabości czy ułomności. Uczucie to wskazuje bowiem na aspiracje, którym nie potrafiliśmy sprostać, oraz na związaną z nimi godność i poczucie własnej wartości. W odróżnieniu od honoru wstyd jest fenomenem zakotwiczonym w autonomicznym podmiocie moralnym.

O różnych wymiarach wstydu (etycznym i metafizycznym) rozmawialiśmy w audycji z prof. Zbigniewem Stawrowskim - filozofem z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dyrektorem Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Nasz gość jest znawcą filozofii między innymi Platona, Immanuela Kanta oraz Georga Wilhelma Friedricha Hegla.

- Z jednej strony pragniemy wiedzieć więcej, rozumieć, ale możemy to robić tylko dlatego, że mamy jednocześnie nieustannie poczucie braku, niewiedzy, niepewności, niezrozumienia - podkreślał prof. Zbigniew Stawrowski podczas jednej z poprzednich wizyt w Polskim Radiu. - Jesteśmy gdzieś zawieszeni pomiędzy, wciąż czegoś poszukujemy, nasze nadzieje oczekują na spełnienie - dodał profesor Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchaj
59:51 2022_03_19 23_00_04_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Dlaczego palimy się ze wstydu? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Zbigniew Stawrowski (filozof z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie)

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

O wadze nowego początku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 15:00
Chaos, Słowo, Wielki Wybuch - to, co było na początku, fascynowało ludzi od zawsze. I niezależnie od tego, co ów początek miałoby stanowić, w znacznym stopniu określa on wszystko, co po nim następuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etyka na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 09:00
Gościem audycji z cyklu "Rachunek myśli" był prof. Jan Hartman, autor wydanej niedawno książki pt. "Etyka życia codziennego".
rozwiń zwiń