REKLAMA

Etyka na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 09:00
Gościem audycji z cyklu "Rachunek myśli" był prof. Jan Hartman, autor wydanej niedawno książki pt. "Etyka życia codziennego".
Paradoksalnie  zauważa w swojej książce prof. Jan Hartman  doszło do tego, że moralizowanie i ocenianie uchodzi dzisiaj niemalże za niemoralne.
Paradoksalnie – zauważa w swojej książce prof. Jan Hartman – doszło do tego, że "moralizowanie i ocenianie uchodzi dzisiaj niemalże za niemoralne". Foto: 3rdtimeluckystudio/Shutterstock

Współczesny świat unika języka moralności i myślenia w kategoriach etycznych. Nie oceniamy, tylko staramy się zrozumieć psychologiczne i socjologiczne przyczyny czyjegoś postępowania. Moralność spychamy do sfery prywatnej, całą resztę ma regulować prawo. Czy nie prowadzi to jednak to chronicznego samousprawiedliwiania się i odrzucenia odpowiedzialności? Jak kształtować zdolność moralnego osądu w życiu codziennym?

Rozmawialiśmy o tym w audycji z prof. Janem Hartmanem - filozofem, bioetykiem i publicystą, autorem książki "Etyki życia codziennego".

W swojej książce udowadnia on - analizując dziesiątki konkretnych, życiowych sytuacji - że zdolność do trzeźwego moralnego osądu własnego i cudzego zachowania jest kluczowa zarówno dla funkcjonowania społeczeństwa, jak i osobistego rozwoju. "Etyka życia codziennego" omawia niezwykle szeroki zakres tematów, od bardziej błahych – jak jazda tramwajem na gapę, aż po niezwykle poważne – jak aborcja.

Choć autor formułuje własne oceny, jego celem nie jest orzekać, jak należy postępować, lecz pokazać, jak poprawnie rozpoznać etyczny wymiar sytuacji, z którymi konfrontuje nas życie. Czyni to bez nadmiernego teoretyzowania i akademickich dyskusji, za to z dużą dawką zdrowego rozsądku, szczerości i życzliwości.

[korzystano z materiałów wydawcy]

Posłuchaj
60:29 2022_02_19 22_59_29_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Etyka na co dzień (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Jan Hartman

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

O wadze nowego początku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 15:00
Chaos, Słowo, Wielki Wybuch - to, co było na początku, fascynowało ludzi od zawsze. I niezależnie od tego, co ów początek miałoby stanowić, w znacznym stopniu określa on wszystko, co po nim następuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w więzach przedsądów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 18:00
- Gdyby Kopernik złożył dziś do publikacji artykuł, który opisywałby zupełnie nowy paradygmat, to poruszający się w przyjętym obecnie paradygmacie naukowcy, najprawdopodobniej w toku recenzji by go odrzucili - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Olgierd Sroczyński, filozof, zawodowo związany z branżą IT.
rozwiń zwiń