REKLAMA

Nuda. Czy taka zła?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:30
Zazwyczaj rozumiana i opisywana jest jako coś przykrego, niechcianego, czego ludzie starają się uniknąć. Jej powszechność sugeruje jednakże, że może stanowić istotny element ludzkiej kondycji, a nawet - paradoksalnie - stać się ważnym punktem odniesienia w czyimś życiu. 
Czy nuda może mieć dobre strony?
Czy nuda może mieć dobre strony?Foto: Shutterstock.com/ InesBazdar

Czy istnieją zatem różne typy nudy? Jak się ma do niej współczesne zabieganie i przebodźcowanie? Czy z nudą należy walczyć? O tym rozmawialiśmy w audycji.

Naszym gościem był dr Mariusz Finkielsztein – badacz fenomenu nudy, socjolog, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Socjologii Collegium Civitas.

Nuda jest powszechnym ludzkim doświadczeniem, albo – cytując klasyka – "jest we wszechświecie siłą potężniejszą i działającą daleko powszechniej, niż zwykliśmy to sobie wyobrażać". Nie ma bodaj nikogo, kto w swoim życiu nigdy by się z nią spotkał – a ci, którzy twierdzą inaczej, to z pewnością nudziarze, plemię ludzi, którzy, nie chcąc się spotkać z nudą oko w oko, narażają innych na to niewygodne spotkanie. Oprócz swojej powszechności, nuda jest również jedną z tych rzeczy, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów - pisze w swoim artykule "Między cierpieniem a przyjemnością: krótka historia nudy i nudologii" dr Mariusz Finkielsztein.

"Nikt dokładnie nie wie, kiedy narodziła się nuda. Søren Kierkegaard twierdził, że nudził się już Bóg przed stworzeniem świata, Fryderyk Nietzsche – że dopiero w siódmym dniu stworzenia; Blaise Pascal sugerował, że nuda pojawiła się po wypędzeniu człowieka z raju i że jest formą tęsknoty za pierwotną bliskością z Bogiem" - kontynuuje.


Posłuchaj
59:41 2021_12_18 23_00_13_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Nuda. Czy taka zła? (Rachunek myśli/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Mariusz Finkielsztein (socjolog)

Data emisji: 18.12.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

"To może doprowadzić do końca cywilizacji". Prof. Antoni Kamiński o kryzysie wartości

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 20:46
- To ten kryzys, którego jesteśmy światkiem może doprowadzić do końca cywilizacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zdefiniować seniora?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:17
W ciągu kilku ostatnich wieków wydłużyła się średnia długość życia człowieka. Jeszcze w połowie XIX wieku kobiety dożywały średnio 42 lat, a mężczyźni 40. Pięć lat temu średnia dla pań wynosiła już 83 lata, a dla panów 79. Jednym z następstw takiego stanu rzeczy, jest przesunięcie granicy wieku, od której możemy nazwać kogoś seniorem.
rozwiń zwiń