Stanisław Lem - filozof mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 01:00
- Lem określa siebie jako pisarza, naukowcem nie jest na pewno, a jeżeli jest filozofem, to wbrew woli. Ta wypowiedź najlepiej mówi o jego ambiwalentnym stosunku do filozofii - powiedział na antenie Dwójki dr Filip Kobiela.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/frankie's

Posłuchaj
59:49 2021_11_13 23_00_17_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Filozofia Lema (Rachunek myśli/Dwójka)

GALAKTYKA LEMA. ZOBACZ SERWIS SPECJALNY>>>

Był sceptyczny wobec wartości poznawczej filozofii. Sam jednak uprawiał ją właściwie przez całe swoje życie. Podejmował wyzwania drugiej połowy minionego stulecia, próbując stworzyć teorię ewolucji kultury oraz opisać wpływ nauki i techniki na człowieka. Na ile wciąż aktualna jest refleksja Stanisława Lema?

Zastanawialiśmy się nad tym podczas spotkania, którego gośćmi byli: prof. Jakub Gomułka i dr Filip Kobiela - redaktorzy książki "Filozoficzny Lem", której pierwszy tom trafił właśnie do księgarń.

Według Filipa Kobieli Lem zawsze podchodził do problemu holistycznie. - Widział związki między różnymi dziedzinami nauki, filozofia najbardziej spełniała zadanie ogólnego pojmowania. Być może dlatego Stanisław Lem czuł się filozofem mimo woli, nie mieścił się nigdzie indziej, tak bym to ujął.

Wszystkie gatunki Lema. POSŁUCHAJ CYKLU>>>>>

[YouTube Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:05
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalna bio-maszyna, czyli człowiek. Antropologia Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:00
- To co Lem dostrzega jako zagrożenie dla kultury, to nie jest transhumanizm, czyli przekształcanie się ciał, ale technologia, która radzi sobie z czymś, z czym wcześniej miała radzić sobie kultura. Technologia wyprostowuje nam życie, które wcześniej było obudowane kulturowym sensem - mówił w Dwójce prof. Jakub Gomułka, filozof.
rozwiń zwiń