Zaufanie - fundament relacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 00:00
Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny.
Bez zaufania nie sposób wyobrazić sobie życia w społeczeństwie, jednak zbyt wysoki poziom zaufania może stać się pułapką
Bez zaufania nie sposób wyobrazić sobie życia w społeczeństwie, jednak zbyt wysoki poziom zaufania może stać się pułapkąFoto: Shutterstock/Love the wind

Jego nadmiar może jednak prowadzić nie tylko do bolesnej konfrontacji z rzeczywistością, ale też bywa z premedytacją i w sposób okrutny wykorzystywany. O zaufaniu rozmawialiśmy w audycji z prof. Andrzejem Lederem - filozofem kultury z Polskiej Akademii Nauk.


Posłuchaj
59:46 2022_12_10 23_00_01_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Zaufanie - fundament relacji społecznych (Rachunek myśli/Dwójka)

 

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

W tym roku audycja ma 5 odsłon:

1. Klasyczne teksty. W tym roku skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością. Stałymi gośćmi tej odsłony są prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin.

2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki/filozofa.

3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów. Gość: dr Cezary Żechowski.

4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.

5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka. Stały gość: prof. Andrzej Leder.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Leder (filozof kultury, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 23.00

mg/kor

Czytaj także

Nuda. Czy taka zła?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:30
Zazwyczaj rozumiana i opisywana jest jako coś przykrego, niechcianego, czego ludzie starają się uniknąć. Jej powszechność sugeruje jednakże, że może stanowić istotny element ludzkiej kondycji, a nawet - paradoksalnie - stać się ważnym punktem odniesienia w czyimś życiu. 
rozwiń zwiń