"Doświadczenia cielesności nie możemy dzielić z innymi"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:00
- Nasze ciało, jego postrzeganie jest doświadczeniem bardzo osobistym, prywatnym. Świadczy o tym doświadczanie bólu. Z jednej strony bardzo nas ono z ciałem wiąże, z drugiej dystansuje. Nagle staje się ono dla nas czymś obcym, wrogim – mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski.
Audio
  • Opętani wyglądem. Filozoficznie o ciele (Rachunek myśli/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

para medytacja 1200.jpg
"Los polega na tym, że próbujemy zgrać siebie ze światem"

Ciało jest głównym tematem tzw. prasy kobiecej. Portale plotkarskie, świat celebrytów również skoncentrowane są na cielesności. Dominuje w nich jednak perspektywa młodości i zdrowia oraz rozmaitych zabiegów mających podtrzymać dobrostan.

- To jeden ze sposobów ujarzmiania naszej cielesności. Ciało będące obiektem naszego codziennego doświadczenia jest także przedmiotem szczegółowych badań naukowych. To zupełnie inne ujęcia, stąd niemal każda próba kategoryzacji ciała i określenia ram doświadczania cielesności jest bardzo karkołomna - mówił gość audycji, zwracając uwagę na to, że ciało i cielesnośc stały się również obiektem dociekań historycznych.

- O ile jednak uprawiając historię myśli możemy zdać się na dokumenty, książki i traktaty, o tyle w przypadku ciała, które jest śmiertelne, z tymi świadectwami jest kłopot. Mamy oczywiście zapisy obyczajów i praktyk związanych z ciałem, mówią jednak one bardziej o wizerunku ciała i cielesności niż o nim samym - podkreślił dr Mateusz Falkowski.

Jakie miejsce zajmuje ciało w refleksji filozoficznej? Co o współczesnym człowieku mówi nam nasz stosunek do ciała? Dlaczego choroby, cielesne niedoskonałości, a w istocie przemijalność spychane są na margines? Co wynika z traktowania ciała i cielesności jako swego rodzaju żywiołu? Czy obawy, że żywiołowość ma zgubny wpływ na naszą wolność, są uzasadnione? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Mateusz Falkowski (filozof)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/jp


Czytaj także

Matka i dziecko, czyli instynkt opiekuńczy pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:50
W audycji "Rachunek myśli" wraz z drem Cezarym Żechowskim rozmawialiśmy o jednym z podstawowych systemów emocjonalnych mózgu - o opiece.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widocznie tak miało być. Rzecz o poczuciu losu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:08
Czy nasze życie jest w jakiś sposób zdeterminowane? A jeśli tak, to na czym zasadzałaby się moc losu – na czymś wobec nas zewnętrznym, czy naszym charakterze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Los polega na tym, że próbujemy zgrać siebie ze światem"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 15:08
- To z gruntu niemożliwe. Gdyby ktoś chciał mieć swój własny los, czyli ciąg zdarzeń, czas, historię, która by idealnie pasowała do niego i wyjaśniała kim jest, uchwyciłby wtedy tę zagadkę losu - mówił w Dwojce prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń